Paszporty POLITYKI

Paweł Szkotak

Teatr: Paweł Szkotak

mat. pr.
Nagroda za tworzenie mądrego, życzliwego dialogu z widownią w teatrze offowym i instytucjonalnym.

Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymał w tym roku Paweł Szkotak – za tworzenie mądrego, życzliwego dialogu z widownią w teatrze offowym i instytucjonalnym.

Paweł Szkotak urodził się w 1965 r. Z wykształcenia psycholog, z wyboru reżyser. Jest założycielem i dyrektorem poznańskiego offowego Teatru Biuro Podróży. Jego przedstawienia zdobywały nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym na prestiżowym festiwalu w Edynburgu. Do najbardziej znanych spektakli w dorobku zespołu należą: „Giordano” z tytułową rolą porównywanego do Ryszarda Cieślaka tragicznie zmarłego Andrzeja Rzepeckiego, antywojenna „Carmen Funebre”, „Pijcie Ocet Panowie” według Daniiła Charmsa, „Selenauci”, „Rękopis Alfonsa Van Wordena” na podstawie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” i „Świniopolis”.

W 2000 r., reżyserując „Pod drzwiami” Wolfganga Borcherta we wrocławskim Teatrze Współczesnym, podjął się karkołomnego zadania łączenia gatunków i struktur dotąd uznawanych za rozłączne, a nawet wrogie: teatru alternatywnego i instytucjonalnego. I odniósł sukces – trzy lata później objął dyrekcję Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie wcześniej zrealizował nagradzaną „Martwą królewnę” Nikołaja Kolady. Krytycy docenili nową linię programową teatru: mniej brutalizmu, ale nie mniej współczesności. Chwalą też nowego dyrektora za „umiejętność skupienia wokół siebie indywidualności młodego i najmłodszego pokolenia reżyserów”. Jego najnowszą premierą jest „Lament” Krzysztofa Bizia.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Paweł Szkotak

Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną