Paszporty POLITYKI

Danuta Stenka

Teatr: Danuta Stenka

mat. pr.
Nagroda za subtelność, rzetelność i wszechstronność w zawodzie aktorskim.

Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymała w tym roku Danuta Stenka – za rolę w spektaklu „Zwycięstwo”, za urodę, subtelność, rzetelność i wszechstronność w zawodzie aktorskim.

Danuta Stenka urodziła się na Kaszubach, dokąd i dziś z przyjemnością wraca. Skończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pracę zawodową rozpoczęła na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. W 1988 r. przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu. Od 1991 r. gra w teatrach warszawskich, m.in. w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego (tytułowe role w „Elektrze” i „Poskromieniu złośnicy”), Grzegorza Jarzyny (Helenę w „Uroczystości” Vintenberga).

Wystąpiła też gościnnie w roli Lady Bradshaw w „Zwycięstwie” Howarda Barkera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Za rolę tę otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Ma na swym koncie także role filmowe („Pragnienie miłości”, „Quo vadis” i „Nigdy w życiu”) i wiele ról w Teatrze Telewizji. W 2003 r. otrzymała Wielkiego Splendora – nagrodę przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną