Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Danuta Stenka

Teatr: Danuta Stenka

mat. pr.
Nagroda za subtelność, rzetelność i wszechstronność w zawodzie aktorskim.

Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymała w tym roku Danuta Stenka – za rolę w spektaklu „Zwycięstwo”, za urodę, subtelność, rzetelność i wszechstronność w zawodzie aktorskim.

Danuta Stenka urodziła się na Kaszubach, dokąd i dziś z przyjemnością wraca. Skończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pracę zawodową rozpoczęła na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. W 1988 r. przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu. Od 1991 r. gra w teatrach warszawskich, m.in. w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego (tytułowe role w „Elektrze” i „Poskromieniu złośnicy”), Grzegorza Jarzyny (Helenę w „Uroczystości” Vintenberga).

Wystąpiła też gościnnie w roli Lady Bradshaw w „Zwycięstwie” Howarda Barkera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Za rolę tę otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Ma na swym koncie także role filmowe („Pragnienie miłości”, „Quo vadis” i „Nigdy w życiu”) i wiele ról w Teatrze Telewizji. W 2003 r. otrzymała Wielkiego Splendora – nagrodę przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną