Paszporty POLITYKI

Krystyna Meissner

TEATR: Krystyna Meissner

mat. pr.
Nagroda za festiwal Kontakt w Toruniu, znakomicie podtrzymujący kontakt teatru polskiego ze światem: bliższym i dalszym.

Katarzyna Meissner jest reżyserką, dyrektorem teatru. Urodziła się w 1933 r. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum polskimi prapremierami „Escurialu” Ghelderodego, „Samoobsługi” Pintera i „Na pełnym morzu” Mrożka.

Przez 10 lat była związana etatowo z Teatrem Polskim w Warszawie, gdzie zrealizowała m.in. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej z Niną Andrycz w roli głównej. Pracowała jako reżyser w teatrach w Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Wrocławiu, Toruniu, Rzeszowie. W latach 1980–1983 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im Kruczkowskiego w Zielonej Górze, a w latach 1983–1996 dyrektorem Teatru im. Horzycy w Toruniu. Stworzyła wówczas autorski festiwal międzynarodowy Kontakt, za prowadzenie którego w 1991 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Torunia.

Krystyna Meissner jest również organizatorką monograficznego przeglądu twórczości Jonasa Vatkusa z Wilna, podczas którego zaprezentowano w Polsce litewską prapremierę „Dziadów” Mickiewicza (1990) oraz twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Konfrontacje w Toruniu (1991–1996).W 1997 r. Krystyna Meissner objęła kierownictwo w Teatrze Starym w Krakowie. W styczniu 1999 r. przeniosła się do Teatru Współczesnego do Wrocławia. W 1997 r. otrzymała Nagrodę Sekcji Krytyki Polskiego Ośrodka ITI za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej w świecie.

Krystyna Meissner jest członkiem Informal European Theatre Meeting, wchodzi także w skład jury Europejskiej Nagrody Teatralnej, przyznawanej co roku w Taorminie najwybitniejszemu reżyserowi teatralnemu.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną