Sztuki wizualne: Cezary Bodzianowski

Cezary Bodzianowski
Nagroda za fantazję i konsekwencję, za sztukę pogodną, bezinteresowną i wytrącającą z rutyny.
mat. pr.

Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne otrzymał w tym roku Cezary Bodzianowski – za fantazję i konsekwencję, za sztukę pogodną, bezinteresowną i wytrącającą nas z rutyny dnia powszedniego.

Cezary Bodzianowski urodził się w 1968 r. Podobno jest świetnym malarzem z dyplomem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Jednak miłośnikom sztuki znany jest wyłącznie jako twórca zaskakujących akcji (jak np. przenicowanie tramwaju na lewą stronę przez przeniesienie napisów na zewnątrz), które przeprowadza bezustannie gdzieś w Polsce i świecie. Czasami oglądają go tłumy, czasami pozostaje niezauważony.

Dyskretnie ingeruje w otaczającą rzeczywistość, miesza absurd dadaistycznej proweniencji z groteską, dyskretny humor ze śmiertelną powagą. W akcje swojego szalonego cyrku pomysłów wciąga niczego nieświadomych przypadkowych widzów, przechodniów. Po tych efemerycznych zdarzeniach pozostaje jedynie dokumentacja fotograficzna. Ma ich na swym koncie już kilkaset. Należy więc uważnie rozglądać się dookoła i śledzić, czy może coś jest nie tak w strumieniu codziennej rutyny. A gdy dostrzeżemy takie pęknięcie, może to być właśnie Bodzianowski. Za swoją sztukę został wyróżniony Nagrodą Artystyczną Pegaza.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Cezary Bodzianowski, Rafał Bujnowski, Robert Kuśmirowski

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną