Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Mirosław Bałka

Plastyka: Mirosław Bałka

Nagroda za oryginalną twórczość plastyczną – rzeźby, pomniki, instalacje – z coraz większym uznaniem przyjmowaną na świecie.

Mirosław Bałka jest uznanym polskim rzeźbiarzem. Urodził się w 1959 r. W 1985 r. ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Związany z warszawską Galerią Foksal, swoje prace wystawia głównie za granicą. W londyńskiej Tate Gallery ma swoją indywidualną ekspozycję. Artykuły o jego twórczości pojawiały się w najważniejszych pismach branżowych, by wymienić „Flash Art”, „Art in America” i „Arts Magazine”.

Od początku lat 90. prace Mirosława Bałki są często wystawiane w najważniejszych kolekcjach muzeów sztuki współczesnej, m.in. w Hishhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie, The Tate Gallery w Londynie, The Carnegie Museum w Pittsburgu, Museet for Samtidkunst w Oslo, Stedelijk Van Abbemuseum w Eindhoven, The Museum of Contemporary Art w Los Angeles oraz w Kaiser Wilhelm Museum w Krefeld.

Artysta reprezentował Polskę na najbardziej prestiżowych pokazach międzynarodowych: Biennale w Wenecji (1990), Documenta IX w Kassel (1992), XXIV Biennale w Sao Paulo (1998), I Biennale w Liverpoolu (1999). Mirosław Bałka jest autorem pomnika ofiar katastrofy promu „Estonia”, zrealizowanego w 1998 r. w Sztokholmie.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną