Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Agnieszka Chylińska

Estrada: Agnieszka Chylińska

Archiwum "Polityki" / mat. pr.
Nagroda za intrygujący, drapieżny głos, który jest najlepszym instrumentem zespołu O.N.A.

Agnieszka Chylińska jest wokalistką i autorką tekstów. Urodziła się 23 maja 1976 r.

Jej muzyczna kariera rozpoczęła się w 1994 r., kiedy dołączyła do muzyków grupy Skawalker. Tak powstał zespół O.N.A. Już pierwsza płyta „Modlishka” (1995) ulokowała Chylińską w czołówce polskiego rocka.

Kilka miesięcy po debiucie płytowym Agnieszka Chylińska została nominowana w plebiscycie czytelników miesięcznika „Tylko ROCK” w kategoriach Nadzieja Roku i Wokalistka Roku, a zespół O.N.A. trafił na listę nominowanych w kategoriach Przebój Roku i Płyta Roku. Album „Modlishka” zyskał status Złotej Płyty (100 tys. sprzedanych egzemplarzy).

1996 r. też należał do udanych. Muzyków obsypano nagrodami. W corocznym plebiscycie miesięcznika „Brum” dziennikarze okrzyknęli Agnieszkę Chylińską Wokalistką Roku, a piosenka „Krzyczę – jestem” znalazła się wśród nominowanych do tytułu Przeboju Roku. Jedną z najważniejszych chwil w historii O.N.A. była gala rozdania nagród Fryderyków w 1996 r., kiedy grupa nie tylko otrzymała największą liczbę nominacji, ale także nagrody w kategoriach: Zespół Roku oraz Płyta Roku Rock za album „Bzzzzz” (1996).

Trzeci album O.N.A. „T.R.I.P.” ukazał się w kwietniu 1998 r. W 1999 r. do Polski przyjechała ekipa francuskiej telewizji muzycznej MCM, żeby zrealizować czterogodzinny program o polskiej muzyce rockowej. Materiał o O.N.A. okazał się jednak na tyle atrakcyjny, że MCM zdecydowała się na realizację specjalnego programu o grupie „Generation Europe – Poland, O.N.A.”.

Rok 1999 przyniósł kolejne wyróżnienia i nagrody dla zespołu i jego wokalistki, m.in. 6 nominacji do Fryderyków. Czwarty krążek „Pieprz” ukazał się w listopadzie 1999 r.

Paszport POLITYKI Agnieszka Chylińska otrzymała za intrygujący, drapieżny głos, który jest najlepszym instrumentem zespołu O.N.A., za teksty piosenek i niebywałą energię na scenie.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną