Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Ryszard Tymon Tymański

Estrada: Ryszard Tymon Tymański

Piotr Bławicki/DDTVN / EAST NEWS
Nagroda za muzyczny zmysł improwizacji, za udane miraże z innymi artystami, po których obie strony zawsze są bogatsze.

Ryszard Tymon Tymański: kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista. Urodził się 30 września 1968 r. w Gdańsku. Od połowy lat 80. studiował anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Na studiach poznał ludzi związanych z ruchem performerskim TotArt i w krótkim czasie stał się jedną z najbardziej liczących się postaci tej sceny.

W roku 1988 artysta kupił kontrabas i zrezygnował ze studiów, żeby całkowicie poświęcić się muzyce. Wtedy też założył grupę Miłość, uważaną dziś za jedną z najciekawszych polskich grup jazzowych lat 90. Do zespołu dołączył saksofonista Mikołaja Trzaska.

W 1992 r. Miłość zajęła drugie miejsce na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors w Krakowie, a we wrześniu tego samego roku nagrała pierwszą płytę zatytułowaną „Miłość”. Szczytowym osiągnięciem grupy było spotkanie i wspólna trasa z amerykańskim trębaczem Lesterem Bowie, liderem The Art Ensemble Of Chicago, uwieńczone płytami „Not Two” w 1995 r. i „Talkin’ About Life and Death” w 2000 r.

Jazz to nie wszystko. Tymański zakładał też inne zespoły (Kury, Trupy, które wyewoluowały w Czan). Tymański jest także autorem muzyki filmowej („Sztos” Olafa Lubaszenki) i teatralnej („Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” Jarosława Ostaszkiewicza) oraz powieści „Chłopi III”.

Paszport POLITYKI Tymon Tymański otrzymał za muzyczny zmysł improwizacji, za udane miraże z innymi artystami, po których obie strony zawsze są bogatsze.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną