Paszporty POLITYKI

Kazik Staszewski

Estrada: Kazik Staszewski

mat. pr.
Nagroda za nadzwyczajną konsekwencję w podążaniu własną drogą twórczą, która często była drogą pod prąd.

Kazik Staszewski urodził się w Warszawie w 1963 r. Mieszkał w domu z matką i babcią. Ojciec wyjechał na stałe do Francji, kiedy Kazik miał 4 lata. Staszewski po skończeniu podstawówki zaczął naukę w liceum im. Mikołaja Reja, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z muzyką. Ale dopiero w czasie studiów zajął się tą profesją na poważnie. Studiował socjologię na UW. Przerwał studia, żeby zająć się tym, co go naprawdę interesowało – muzyką. Staszewskiego ominęło wojsko, wykręcił się „chorobą psychiczną” – Cerebrastenią pourazową. Artysta twierdzi, że do dziś nie wie co to za choroba.

W 1979 r. założył polską punkową kapelę Poland. Z grupą tą nie nagrał jednak płyty. Kazik twierdzi, że granie to z muzyką miało niewiele wspólnego. Mówił, że został wokalistą, ponieważ nie potrafił na niczym grać. Dopiero w 1982 r. założył Kult. W latach 90. rozpoczął działalność solową. Powstał też nowy projekt – Kazik Na Żywo. – Po prostu chciałem robić to, co do tej pory, ale oprócz tego jeszcze coś – tłumaczył.

Po głośnym sukcesie płyty poświęconej songom Kurta Weilla lider zespołu Kult przedstawił polskie, pierwsze legalne, inne niż w języku angielskim wersje piosenek Toma Waitsa, słynnego amerykańskiego wokalisty, instrumentalisty, kompozytora, autora tekstów, a także pisarza, dramaturga i aktora. Na nowej płycie znalazło się 18 piosenek Toma Waitsa w przekładzie Romka Kołakowskiego. Kazikowi na płycie towarzyszyli m.in. Janusz Grudziński, Piotr Morawiec, Janusz Zdunek, Olaf Deriglasoff, Michał Kwiatkowski, Andrzej Izdebski vel Izi vel SPEC, grupa bębniarzy Papadrama, Jacek Majewski, a na perkusji zagrał techniczny Kultu i KNŻ – Wojtek Jabłoński (gitarzysta Czarnych i Białych Indian).

Kazik zawsze powtarzał, że Kult jest dla niego najważniejszy i najbardziej lubi grać jego repertuar.

Staszewski jest laureatem wielu nagród, m.in. Fryderyków, a nawet nagrody MTV. Większości wyróżnień nie odebrał. Przyjął nieliczne, jak np. paszport POLITYKI czy Machinery. Nagrał ponad 20 płyt, najwięcej z Kultem. Wielu uważa go za wieszcza narodowego.

Artysta w swoim dorobku ma albumy utrzymane w różnych klimatach: rock, rap, nawet yass. Jest muzykiem, który stale szuka nowych dźwięków, eksperymentuje, szokuje.

Paszport POLITYKI otrzymał Kazik za nadzwyczajną konsekwencję w podążaniu własną drogą twórczą, która często była drogą pod prąd, za niezależność od chwilowych mód i trwałych układów oraz za teksty piosenek i te liryczne, i te polityczne.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną