Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Kayah

Muzyka: Kayah

mat. pr.
Nagroda za płytę „Zebra”, za dbałość o repertuar i oryginalność stylu prezentowanego nie tylko na estradzie.

Kayah jest wokalistką i autorką tekstów. Urodziła się 5 listopada 1967 r. W 1988 r. na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham Kayah zaśpiewała piosenkę „Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem”, za którą otrzymała Nagrodę Specjalną tej imprezy. Jeszcze w tym samym roku ukazał się solowy album artystki zatytułowany „Kayah”.

Album „Kamień” z 1996 r. został bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i przez fanów. Rok 1996 przyniósł jeszcze jeden niekwestionowany sukces: Kayah została uhonorowana nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego, Fryderykiem dla najlepszej wokalistki roku.

Pozycję artystki na rynku umocnił wydany w 1997 r. krążek „Zebra”. Płyta szybko zyskała status platynowej, a Kayah została wokalistką roku 1997 w plebiscycie wszystkich dziennikarzy radiowych „Playbox”. Otrzymała również cztery Fryderyki 1997 (8 nominacji) w kategoriach kompozytor, autor, wokalistka oraz płyta roku.

Dwa lata po ukazaniu się płyty Kayah podjęła współpracę z Goranem Bregovićem. Ich wspólne dzieło „Kayah i Bregović” okazało się ogromnym sukcesem i do połowy 2000 r. znalazło ponad 600 tysięcy nabywców, nie tylko w Polsce.

Jeszcze w tym samym roku ukazała się nowa płyta Kayah „Jaka ja Kayah”, która otrzymała sześć nominacji do Fryderyów 2000.

Paszport POLITYKI Kayah otrzymała za płytę „Zebra”, będącą jednym z niewielu wydarzeń artystycznych w polskiej muzyce popularnej ubiegłego roku; za dbałość o repertuar, oryginalność stylu prezentowanego nie tylko na estradzie oraz za systematyczne dążenie do perfekcji wykonawczej.

Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną