Paszporty POLITYKI

Kayah

Muzyka: Kayah

mat. pr.
Nagroda za płytę „Zebra”, za dbałość o repertuar i oryginalność stylu prezentowanego nie tylko na estradzie.

Kayah jest wokalistką i autorką tekstów. Urodziła się 5 listopada 1967 r. W 1988 r. na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham Kayah zaśpiewała piosenkę „Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem”, za którą otrzymała Nagrodę Specjalną tej imprezy. Jeszcze w tym samym roku ukazał się solowy album artystki zatytułowany „Kayah”.

Album „Kamień” z 1996 r. został bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i przez fanów. Rok 1996 przyniósł jeszcze jeden niekwestionowany sukces: Kayah została uhonorowana nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego, Fryderykiem dla najlepszej wokalistki roku.

Pozycję artystki na rynku umocnił wydany w 1997 r. krążek „Zebra”. Płyta szybko zyskała status platynowej, a Kayah została wokalistką roku 1997 w plebiscycie wszystkich dziennikarzy radiowych „Playbox”. Otrzymała również cztery Fryderyki 1997 (8 nominacji) w kategoriach kompozytor, autor, wokalistka oraz płyta roku.

Dwa lata po ukazaniu się płyty Kayah podjęła współpracę z Goranem Bregovićem. Ich wspólne dzieło „Kayah i Bregović” okazało się ogromnym sukcesem i do połowy 2000 r. znalazło ponad 600 tysięcy nabywców, nie tylko w Polsce.

Jeszcze w tym samym roku ukazała się nowa płyta Kayah „Jaka ja Kayah”, która otrzymała sześć nominacji do Fryderyów 2000.

Paszport POLITYKI Kayah otrzymała za płytę „Zebra”, będącą jednym z niewielu wydarzeń artystycznych w polskiej muzyce popularnej ubiegłego roku; za dbałość o repertuar, oryginalność stylu prezentowanego nie tylko na estradzie oraz za systematyczne dążenie do perfekcji wykonawczej.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną