Paszporty POLITYKI

Kayah

Muzyka: Kayah

mat. pr.
Nagroda za płytę „Zebra”, za dbałość o repertuar i oryginalność stylu prezentowanego nie tylko na estradzie.

Kayah jest wokalistką i autorką tekstów. Urodziła się 5 listopada 1967 r. W 1988 r. na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham Kayah zaśpiewała piosenkę „Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem”, za którą otrzymała Nagrodę Specjalną tej imprezy. Jeszcze w tym samym roku ukazał się solowy album artystki zatytułowany „Kayah”.

Album „Kamień” z 1996 r. został bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i przez fanów. Rok 1996 przyniósł jeszcze jeden niekwestionowany sukces: Kayah została uhonorowana nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego, Fryderykiem dla najlepszej wokalistki roku.

Pozycję artystki na rynku umocnił wydany w 1997 r. krążek „Zebra”. Płyta szybko zyskała status platynowej, a Kayah została wokalistką roku 1997 w plebiscycie wszystkich dziennikarzy radiowych „Playbox”. Otrzymała również cztery Fryderyki 1997 (8 nominacji) w kategoriach kompozytor, autor, wokalistka oraz płyta roku.

Dwa lata po ukazaniu się płyty Kayah podjęła współpracę z Goranem Bregovićem. Ich wspólne dzieło „Kayah i Bregović” okazało się ogromnym sukcesem i do połowy 2000 r. znalazło ponad 600 tysięcy nabywców, nie tylko w Polsce.

Jeszcze w tym samym roku ukazała się nowa płyta Kayah „Jaka ja Kayah”, która otrzymała sześć nominacji do Fryderyów 2000.

Paszport POLITYKI Kayah otrzymała za płytę „Zebra”, będącą jednym z niewielu wydarzeń artystycznych w polskiej muzyce popularnej ubiegłego roku; za dbałość o repertuar, oryginalność stylu prezentowanego nie tylko na estradzie oraz za systematyczne dążenie do perfekcji wykonawczej.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną