Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Grzegorz Ciechowski

Muzyka: Grzegorz Ciechowski

mat. pr.
Nagroda za oryginalne i twórcze wykorzystanie folkloru w oprawie niebanalnej stylistyki rockowej.

Grzegorz Ciechowski: poeta, wokalista, instrumentalista, flecista, kompozytor, autor tekstów i producent. Urodził się 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie. Ukończył polonistykę w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Debiutował w roku 1976 w zespole Jazz Formation (jako flecista). Grał także w duecie Łapka Misia i Res Publika. W 1980 r. został liderem powstałej właśnie grupy Republika. Z dnia na dzień zespół został okrzyknięty hitem polskiej muzyki rockowej, trafił na stadiony i listy przebojów. Wspólnie wypromowali wiele przebojów („Biała flaga”, „Kombinat”, „Śmierć w bikini”, „Moja krew”).

Jednak latem 1986 r. zespół rozpadł się, a Ciechowski zaczął robić solową karierę jako Obywatel G.C. Jego pierwsza solowa płyta „Obywatel G.C.” zawiera utwory znane już z ostatnich koncertów Republiki oraz radia. Płyta ta w większym stopniu była sukcesem artystycznym niż komercyjnym, świadczyła o rozwoju Ciechowskiego jako autora tekstów i kompozytora. Sukces komercyjny przyszedł wraz z kolejną płytą wydaną w 1988 r. „Tak, tak!”.

W 1990 r. w Opolu odbył się koncert gwiazd lat 80. W wielkim finale wystąpiła Republika. Zespół został reaktywowany specjalnie na ten wieczór. W latach 90. Ciechowski zajął się produkcją i promocją artystów, którzy na ścieżkę kariery dopiero wkraczali. Został producentem m.in. takich wykonawców jak Kasia Kowalska, Krzysztof Antkowiak, Justyna Steczkowska i Katarzyna Groniec.

W roku 1996 ukazała się płyta „ojDADAna” (nagrana pod pseudonimem Grzegorz z Ciechowa). Za album ten został nagrodzony trzema Fryderykami. Do końca życia Ciechowski pracował z „nowymi twarzami”, komponował muzykę do filmów (m.in. do „Wiedźmina”), a także pisał teksty, komponował muzykę i grał z zespołem Republika.

Grzegorz Ciechowski zmarł nagle 22 grudnia 2001 r. w jednym z warszawskich szpitali. Jego śmierć przerwała pracę nad wieloma projektami. Zespół Republika zawiesił swoją działalność.

Grzegorz Ciechowski był laureatem wielu prestiżowych nagród. Pośmiertnie otrzymał cztery Fryderyki: dla kompozytora, autora i producenta oraz za oryginalną ścieżkę dźwiękową w „Wiedźminie”. Poza tym Złotą Kaczkę (najlepszy autor muzyki filmowej) oraz Orła 2002 za najlepszą muzykę (do filmu „Wiedźmin”). Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał mu pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Rada Miejska Miasta Torunia postanowiła ufundować nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego, przyznawaną młodym twórcom (niekoniecznie muzykom).

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Czy człowiek mordujący psa zasługuje na karę śmierci? Daniela zabili, ciało zostawili w lesie

Justyna długo nie przyznawała się do winy. W swoim świecie sama była sądem, we własnym przekonaniu wymierzyła sprawiedliwą sprawiedliwość – życie za życie.

Marcin Kołodziejczyk
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną