Paszporty POLITYKI

Wojciech Waglewski

Muzyka: Wojciech Waglewski

Nagroda za działalność kompozytorską i producencką, za umiejętność łączenia muzyki różnych kultur.

Wojciech Waglewski jest gitarzystą, kompozytorem, autorem tekstów i wokalistą. Urodził się 21 kwietnia 1953 r. w Nowym Sączu.

„Biegle włada” gitarą, jednak nieobce są mu chyba wszystkie instrumenty świata. Publiczności rockowej znany jest z sesji „I Ching” i supergrupy Morawski Waglewski Nowicki Hołdys, gdzie zaczął śpiewać. W latach 1979–1985 przebywał w Europie Zachodniej, koncertując z zespołami Gaya i Osjan. W roku 1985, po powrocie do kraju, założył zespół Voo Voo, którego jest liderem.

Zespół Voo Voo ma na swoim koncie 24 regularne płyty, w tym trzy ścieżki dźwiękowe do filmu oraz dwie płyty z muzyką teatralną. Podczas swojej długoletniej kariery zebrał szereg nagród muzycznych, między innymi Fryderyka 1995 oraz nagrodę Camera Image w 1997 r. za muzykę do filmu „Kroniki domowe”. Sam Waglewski nagrał lub brał udział gościnnie w nagraniach ponad trzydziestu płyt. Współpracował także z czołowymi artystami jazzowymi.

W 2001 r. grupa Voo Voo wydała płytę zatytułowaną „Płyta z muzyką”. W roku 2002 przyszedł czas na kolejne wydawnictwo Voo Voo, przewrotnie zatytułowane „Płyta”. Na przełomie marca i kwietnia odbyła się promująca ten album trasa koncertowa. W lutym tego roku Centrum Sztuki Studio w Warszawie wystawiło spektakl „Muzyka ze słowami”. Było to połączenie spektaklu teatralnego z koncertem, w którym udział wzięli Wojciech Waglewski wraz z Voo Voo oraz Jan Peszek i jego córka Maria.

W 2002 r. ukazał się również album „Tytus Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń” – to zbiór piosenek z pierwszego filmu o przygodach bodaj najbardziej popularnych w Polsce postaciach z komiksu. Autorem słów i muzyki jest lider zespołu Voo Voo, a w nagraniu udział wzięła cała grupa.

Wojciech Waglewski jest legendą polskiej sceny muzycznej, patronem alternatywnych działań artystycznych.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną