Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Wojciech Trzciński

Kreator Kultury: Wojciech Trzciński

mat. pr.
Nagroda za stworzenie w stolicy Fabryki Trzciny, niezwykle oryginalnego centrum zdarzeń kulturalnych.

Tytuł Kreatora Kultury otrzymał w tym roku Wojciech Trzciński – za stworzenie w stolicy Fabryki Trzciny, niezwykle oryginalnego centrum zdarzeń kulturalnych.

Znamy go przede wszystkim jako kompozytora, twórcę około 300 piosenek, utworów instrumentalnych i muzyki do filmu i teatru, autora „Kolędy nocki” i takich przebojów jak „Odpływają kawiarenki” (Irena Jarocka) czy „Staruszek świat” (Anna Jantar). Przez wiele lat był szefem muzycznym i artystycznym festiwali w Sopocie i Opolu, producentem muzycznym, wydawcą. Kierował licznymi instytucjami kulturalnymi.

Wojciech Trzciński sam odnalazł w odległym zakątku warszawskiej Pragi starą, zrujnowaną fabrykę. W dużym stopniu za własne oszczędności wyremontował ją i sprawił, że zaledwie w ciągu roku stała się jednym z najciekawszych i najmodniejszych miejsc, w których „dzieje się” kultura. Fabryka Trzciny to miejsce – jak się dzisiaj zwykło mówić – multimedialne. Działa tam galeria sztuki (17 wystaw w ciągu roku!), odbywają się promocje książek, spektakle teatralne, festiwale, wyśmienite koncerty wszelkiego rodzaju muzyki od klasycznej po elektroniczną i klubową.

Fabryka Trzciny to także miejsce poważnych dyskusji oraz siedziba Teatru Nowego, którą kieruje Magdalena Łazarkiewicz. Stworzona od zera, w miejscu, które było absolutnie białą plamą na kulturalnej mapie miasta, Fabryka Trzciny błyskawicznie stała się miejscem, które warto odwiedzać, które tętni życiem i zaskakuje kolejnymi projektami.

Reklama

Czytaj także

O Polityce

Zapraszamy do Krakowa, Poznania i Lublina

Zapraszamy na spotkania z Je­rzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym „Polityki”, autorem książki „Przy­PiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”, oraz z redaktorami Mariuszem Janickim i Wiesławem Władyką, autorami książki „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy”.  

Redakcja
19.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną