Paszporty POLITYKI

Wojciech Trzciński

Kreator Kultury: Wojciech Trzciński

mat. pr.
Nagroda za stworzenie w stolicy Fabryki Trzciny, niezwykle oryginalnego centrum zdarzeń kulturalnych.

Tytuł Kreatora Kultury otrzymał w tym roku Wojciech Trzciński – za stworzenie w stolicy Fabryki Trzciny, niezwykle oryginalnego centrum zdarzeń kulturalnych.

Znamy go przede wszystkim jako kompozytora, twórcę około 300 piosenek, utworów instrumentalnych i muzyki do filmu i teatru, autora „Kolędy nocki” i takich przebojów jak „Odpływają kawiarenki” (Irena Jarocka) czy „Staruszek świat” (Anna Jantar). Przez wiele lat był szefem muzycznym i artystycznym festiwali w Sopocie i Opolu, producentem muzycznym, wydawcą. Kierował licznymi instytucjami kulturalnymi.

Wojciech Trzciński sam odnalazł w odległym zakątku warszawskiej Pragi starą, zrujnowaną fabrykę. W dużym stopniu za własne oszczędności wyremontował ją i sprawił, że zaledwie w ciągu roku stała się jednym z najciekawszych i najmodniejszych miejsc, w których „dzieje się” kultura. Fabryka Trzciny to miejsce – jak się dzisiaj zwykło mówić – multimedialne. Działa tam galeria sztuki (17 wystaw w ciągu roku!), odbywają się promocje książek, spektakle teatralne, festiwale, wyśmienite koncerty wszelkiego rodzaju muzyki od klasycznej po elektroniczną i klubową.

Fabryka Trzciny to także miejsce poważnych dyskusji oraz siedziba Teatru Nowego, którą kieruje Magdalena Łazarkiewicz. Stworzona od zera, w miejscu, które było absolutnie białą plamą na kulturalnej mapie miasta, Fabryka Trzciny błyskawicznie stała się miejscem, które warto odwiedzać, które tętni życiem i zaskakuje kolejnymi projektami.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną