Paszporty POLITYKI

Wydawnictwo W.A.B.

Kreator Kultury: Wydawnictwo W.A.B.

mat. pr.
Zaczynali od serii poradników medycznych, by poświęcić się promocji współczesnej literatury polskiej.

Wydawnictwo W.A.B., założone w 1991 r. przez Wojciecha Kuhna, Beatę Stasińską i Adama Widmańskiego. Zaczynali od serii poradników medycznych, by wkrótce poświęcić się promocji współczesnej literatury polskiej, a szczególnie debiutantów i autorów na początku pisarskiej kariery.

Do dziś w dwóch seriach literackich ukazało się blisko 40 tytułów takich pisarzy jak Magdalena Tulli, Olga Tokarczuk, Jerzy Sosnowski, Manuela Gretkowska czy Włodzimierz Kowalewski. Wydają także ambitną literaturę światową, m.in. Wiktora Pielewina, Imre Kertesza, Antonio Lobo Antunesa, Jachyma Topola – autorów do niedawna u nas nieznanych.

„W” jak Wojciech. Wojciech Kuhn (ur. 1957) z wykształcenia „niepełny” chemik. W W.A.B. odpowiedzialny za porządek finansowy i produkcję. „A” jak Adam. Adam Widmański (ur. 1964) z wykształcenia lekarz, w latach 80. w Nowej. W W.A.B. odpowiada za promocję i handel. Dogląda całości gospodarskim okiem. „B” jak Beata. Beata Stasińska (ur. 1960) – absolwentka polonistyki, w latach 80. redaktor podziemnej gazety „Wola” i wydawnictwa Pomost. W W.A.B. odpowiedzialna za program wydawniczy i dział prawniczy.

– Głowy mamy pełne pomysłów na książki i nowe głosy w literaturze polskiej. Marzy nam się zasobny czytelnik, dobrze zorientowany w tym, co warto czytać i gotowy, by kupić książkę lub wypożyczyć ją z dobrze zaopatrzonej biblioteki. Chcielibyśmy, by ten czytelnik żył w dobrze rządzonym kraju o stabilnym systemie finansowo-gospodarczym, w którym kultura nie jest ubogą krewną polityki.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Czy schizofrenię da się wyjaśnić z pomocą teorii ewolucji?

Psychiatra Timothy Crow zaproponował jedną z najbardziej oryginalnych koncepcji wyjaśniających, skąd się biorą choroby psychiczne. Jego zdaniem schizofrenia to cena za... człowieczeństwo.

Marcin Nowak
11.05.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną