Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Ewelina Marciniak

Ewelina Marciniak laureatką Paszportów POLITYKI w kategorii Teatr

Leszek Zych / Polityka
Za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru.
Polityka

Paszport POLITYKI otrzymała Ewelina Marciniak. Za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru.

Urodzona w 1984 r. w Dusznikach-Zdroju reżyserka. Teatralny świat usłyszał o niej po raz pierwszy za sprawą widowiskowej „Zbrodni” Michała Buszewicza, zrealizowanej przed trzema laty w Bielsku-Białej. Następne były „Amatorki” Jelinek z gdańskiego Wybrzeża, gdzie utowarowienie związków międzyludzkich Ewelina Marciniak pokazywała, bawiąc się konwencjami m.in. komedii romantycznej. W bydgoskim „Skąpcu” – z obsadą w nomen omen skąpych kostiumach – opowiadała o dehumanizującej wszechwładzy pieniądza. Nominację do Paszportu zawdzięcza „Morfinie” z Teatru Śląskiego w Katowicach – brawurowej adaptacji powieści Szczepana Twardocha, z graną na żywo muzyką stylizowaną na kabarety międzywojnia. A szczególnie „Portretowi damy” według powieści Henry’ego Jamesa z gdańskiego Wybrzeża. Najgłośniej, bo z protestami polityków i organizacji religijnych, przyjęto jej „Śmierć i dziewczynę” według Elfriede Jelinek (Teatr Polski we Wrocławiu).

***

Nominowani:
Dominika Knapik
Ewelina Marciniak
Justyna Wasilewska

Polityka 3.2016 (3042) z dnia 12.01.2016; Paszporty Polityki 2015; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Ewelina Marciniak"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Za jakie grzechy? O co proboszcz procesuje się z parafianami

Ki diabeł?! – pomyślała pani sołtyska, gdy dostała wezwanie na komisariat. Wnet się jednak okazało, że żaden diabeł, tylko ksiądz postanowił ścigać parafian na drodze prawnej.

Zbigniew Borek
04.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną