Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Katarzyna Nosowska

Estrada: Katarzyna Nosowska

Fot. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta Fot. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta
Paszport dla polskiej Janis Joplin za nadzwyczajny talent wokalny.

Katarzyna Nosowska urodziła się 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie. W 1992 roku z Piotrem Banachem, Marcinem Żabiełowiczem, Robertem Ligiewiczem i Jackiem Chrzanowskim utworzyli zespół Hey. Trzy miesiące później Hey został laureatem II nagrody punk-rockowego festiwalu w Jarocinie.

Pierwsza płyta zespołu „Fire” szybko uzyskała status Złotej, jej nakład przekroczył 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. W kwietniu 1993 roku rozpoczęły się pierwsze zagraniczne koncerty grupy. Hey grał w Danii i Francji na festiwalu Le Printemps de Bourges, gdzie zdobył pierwszą nagrodę. Zespół brał również udział w europejskiej trasie „Trans Europa Express”. W lutym 1994 roku Kasia odebrała nagrodę od Radia Kolor za Największą Osobowość Sceniczną, a w kwietniu tego samego roku miała miejsce premiera drugiej płyty zespołu Hey – „Ho”. Już po kilku miesiącach płyta ta zyskała status platynowej (330 tys. sprzedanych egzemplarzy).

Podczas festiwalu w Sopocie Hey otrzymał od Telewizji Polskiej nagrodę za całokształt twórczości (sierpień 1994). Jeszcze w tym samym roku ukazała się trzecia płyta zespołu – „Live”, będąca zapisem koncertu, który kilka miesięcy wcześniej odbył się w katowickim Spodku. W pierwszej edycji Fryderyków – polskich nagród fonograficznych – w 1994 r. Hey zdobył statuetkę w kategoriach: najlepszy zespół roku oraz najlepszy koncert. Kolejna płyta zespołu Hey, zatytułowana „?” ukazała się w 1995 roku.

W 1997 Kasia Nosowska otrzymała dwie statuetki Fryderyka – za swój solowy album „Puk Puk”.

W 2000 roku zespół Nosowska otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2000 w kategorii muzyki alternatywnej, a Katarzyna Nosowska po raz kolejny została uznana za najlepszą autorkę tekstów. Rok 2001 przyniósł następną płytę zespołu Hey zatytułowaną „[sic!]”. Miesięcznik „Tylko Rock” uznał ten album za najlepszą płytę 2001 roku, Kasia zyskała tytuł najlepszej wokalistki, a zespół Hey tytuł grupy roku oraz nagrodę „Panteon” za całokształt artystyczny.

W 2002 w warszawskiej Sali Kongresowej po raz 8. miała miejsce gala wręczenia nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Zespół otrzymał statuetkę w kategorii „płyta roku: muzyka rockowa”.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną