Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Taco Hemingway i Rumak

Muzyka popularna. Nominowani: Taco Hemingway i Rumak

Taco Hemingway i Rumak Taco Hemingway i Rumak Leszek Zych / Polityka
Nominację do Paszportów duet artystów otrzymuje za dwa dokonania 2016 r.: EP-kę „Wosk” i album „Marmur”.
materiały prasowe
materiały prasowe

Raper i autor tekstów oraz jego producent muzyczny. Ten pierwszy naprawdę nazywa się Filip Szcześniak, urodził się w Kairze w 1990 r., mieszka w Warszawie, jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ten drugi, czyli Rumak – prywatnie: Maciej Ruszecki – to warszawiak, absolwent prawa, kolega Szcześniaka z warszawskiego Liceum im. M. Kopernika. Trzy lata temu Taco Hemingway zadebiutował EP-ką „Young Hems”, w grudniu 2014 r. ukazał się kolejny minialbum artysty „Trójkąt warszawski” – zgodnie z przyjętą zasadą udostępniony najpierw za darmo w sieci, później jednak wydany na płycie przez Asfalt Records. W następnym roku pojawia się przełomowa „Umowa o dzieło” z popularnym radiowym utworem „Następna stacja”. Taco staje się ważną postacią polskiej sceny hiphopowej, dużo koncertuje, a podkreśleniem jego wysokiej pozycji jest występ na festiwalu Open’er w sierpniu 2015 r.

Objawieniem okazują się teksty Szcześniaka. Nie ma kompleksów wobec hip-hopu amerykańskiego, okazuje się za to przenikliwym obserwatorem. Dziennikarze obwołują go głosem pokolenia polskich „oburzonych”, reprezentantem zbuntowanych prekariuszy czy wreszcie „korporaperem”. On sam odżegnuje się od tych określeń w wywiadach (nie lubi ich udzielać), wyjaśniając, że źle się czuje w narzuconej politycznej formie rzecznika „młodych skazanych na śmieciówki”, a w korporacjach nigdy nie pracował.

Nominację do Paszportów duet artystów otrzymuje za dwa dokonania 2016 r.: EP-kę „Wosk” i album „Marmur”. Ten drugi został w całości wyprodukowany przez Rumaka (na poprzednich płytach pojawiają się nagrania z udziałem innych producentów). A oba zestawy utworów stanowią dowód artystycznej dojrzałości. Jak zauważa Rafał Księżyk: „Ceniony za socjologiczne obserwacje wczesnych nagrań, zaskoczył płytą »Marmur«, którą po swojemu odświeżył formułę concept albumu”. Odświeżyli – dodajmy. Taco wraz z Rumakiem.

***

Oni nominowali:

Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (Polskie Radio Dwójka, typują wspólnie), Małgorzata Halber („Noise Magazine”, „Na ripicie”), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUpMusic.pl), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jarek Szubrycht („Gazeta Magnetofonowa”, Red Bull Muzyka), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka), Hirek Wrona (TVP, Polskie Radio Trójka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Ola Bilińska, Bisz, Furia, Michał Górczyński, Hańba, Kortez, Wojciech Kucharczyk, Piotr Kurek, Lotto, Łona, Radek Łukasiewicz (Radex), Szymon Mika, Bartłomiej i Marcin Olesiowie, Organek, O.S.T.R., Daniel Pigoński, Dawid Podsiadło, Jacek Sienkiewicz, Zamilska, Anna Zaradny.

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Paszporty Polityki 2016; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Taco Hemingway i Rumak"
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną