Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Tomasz Wasilewski

Film. Nominowany: Tomasz Wasilewski

Tomasz Wasilewski Tomasz Wasilewski Leszek Zych / Polityka
Zdaniem nominującej Anity Piotrowskiej „Zjednoczonymi stanami miłości”, swoim trzecim filmem fabularnym, Wasilewski udowodnił, że jest twórcą oryginalnym, ciągle poszukującym, a do tego świetnym reżyserem kobiet.
Kadr z filmu „Zjednoczone stany miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiegomateriały prasowe Kadr z filmu „Zjednoczone stany miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego
Polityka

wideo

Polityka

Reżyser i scenarzysta urodzony w 1980 r. w Toruniu. Absolwent łódzkiej Filmówki (Wydział Organizacji Sztuki Filmowej) oraz warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Debiutował niskobudżetowym, minimalistycznym dramatem psychologicznym „W sypialni” o 40-letniej kobiecie udającej prostytutkę, który zaprezentowano w Karlowych Warach. Film odniósł w 2012 r. wielki sukces, był jednym z najczęściej zapraszanych polskich tytułów za granicą. Druga fabuła Wasilewskiego, „Płynące wieżowce”, to jeden z najodważniejszych obyczajowo, przełomowych filmów w polskim kinie, pokazujący narodziny miłości gejowskiej. Światowa premiera odbyła się na nowojorskim festiwalu Tribeca, gdzie został uznany przez krytyków za najlepszy film. Wygrał również sekcję East of the West w Karlowych Warach, zdobył nagrodę publiczności we Wrocławiu na Nowych Horyzontach i nagrodę za reżyserię w Transylwanii. Otrzymał też nominację do Paszportu POLITYKI.

Zdaniem nominującej Anity Piotrowskiej „Zjednoczonymi stanami miłości”, swoim trzecim filmem fabularnym, Wasilewski udowodnił, że jest twórcą oryginalnym, ciągle poszukującym, a do tego świetnym reżyserem kobiet. Daleki od uproszczeń wizerunek polskiej prowincji po transformacji uhonorowano Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz w Berlinie oraz m.in. nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej i nagrodą za reżyserię w Gdyni.

Wszystko wskazuje również na to, że właśnie „Zjednoczone stany miłości” są największym międzynarodowym i dystrybucyjnym sukcesem polskiego kina po „Idzie”. W tym momencie film trafił do szerokiej, regularnej dystrybucji do kin w 31 krajach na świecie! A ambitny, twórczy i pracowity Wasilewski już przygotowuje kolejny tytuł.

***

Oni nominowali:

Barbara Hollender („Rzeczpospolita”), Bożena Janicka („Kino”), Tadeusz Lubelski (Uniwersytet Jagielloński), Łukasz Maciejewski („Dziennik Gazeta Prawna”, Łódzka Szkoła Filmowa), Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna”), Anita Piotrowska („Tygodnik Powszechny”), Małgorzata Sadowska („Newsweek”), Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza”), Jakub Socha (Dwutygodnik.com), Grażyna Torbicka.

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Robert Bolesto (scenarzysta), Kuba Czekaj (reżyser), Wojciech Kasperski (reżyser), Klara Kochańska (reżyserka), Michał Marczak (reżyser), Michalina Olszańska (aktorka), producentki: Agata Szymańska, Magdalena Kamińska, Agnieszka Kurzydło, Anna Wydra, Katarzyna Ślesicka, Marta Habior, Marta Golba, Piotr Sobociński Jr. (operator), Piotr Stasik (dokumentalista), Anna Zamecka (dokumentalistka), Grzegorz Zariczny (reżyser).

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Paszporty Polityki 2016; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Tomasz Wasilewski"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną