Jest absolwentem ukrainistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim (ur. 1983 r.). Publikował między innymi w „Lampie”, „Nowych Książkach” i serwisie Dwutygodnik.com. Recenzował literaturę, przepytywał pisarzy. Pracował w Wydawnictwie Czarne i w Bibliotece Narodowej. Jest współautorem cyklu filmów „Warszawski Tygiel Kulturalny”, opowiadających o życiu imigrantów w Warszawie. Filmy otrzymały nagrodę S3KTOR 2011 za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w kategorii „Projekty interdyscyplinarne”. Jest też autorem reportażu historycznego „Pirat stepowy” o życiu Nestora Machno, przetłumaczonego na chorwacki i ukraiński. Był również stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Od dziecka interesuje się przyrodą, a w szczególności ptakami. Ornitologicznej pasji poświęcił wydane w 2016 r. „Dwanaście srok za ogon” (Wydawnictwo Czarne), za które otrzymał niniejszą nominację. Praca nad książką trwała cztery lata, autor w poszukiwaniu ptaków zjeździł całą Polskę: od Bałtyku, przez bocznice Dworca Zachodniego, po szczyty Tatr. Spędził prawie dwa miesiące na obozach obrączkarskich (podczas których bada się fenomen ptasich wędrówek). Trzeba dodać, że Łubieński na co dzień prowadzi blog Dzika Ochota i pilotuje wycieczki ornitologiczne po warszawskich parkach. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Mieszka na Żoliborzu, ceni sobie bliskość Wisły, a jego okna wychodzą na mały park.
W nominowanej książce miesza różne gatunki – esej historyczny, felieton, opowieść popularnonaukową, tworząc niezwykłą, osobistą opowieść. Łubieński ma dar pisania o tym, co zwykłe. Jak zauważył Michał Nogaś: „Łubieński pozwala nam choć na chwilę zapomnieć o mało ostatnio przyjaznym świecie ludzi i przyjrzeć się wielkiemu pięknu świata ptaków. Obserwuje, tropi, zachwyca się, zaskakuje. O srokach, wróblach i innych gatunkach opowiada z pasją, dzieląc się wiedzą i wciągając czytelnika w opowieść o małych stworzeniach, którym dano przywilej patrzenia na nas z góry”.
***
Oni nominowali:
Piotr Bratkowski („Newsweek”), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), dr Grzegorz Jankowicz („Tygodnik Powszechny”), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Piotr Kofta („Dziennik Gazeta Prawna”), dr Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Filip Łobodziński („Xięgarnia”, TVN24), Michał Nogaś (Wyborcza.pl), Katarzyna Nowak (Polskie Radio Dwójka).
***
Ponadto zgłoszeni zostali:
Maciek Bielawski, Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Olga Drenda, Julia Fiedorczuk, Gaja Grzegorzewska, Marcin Kołodziejczyk, Szczepan Kopyt, Jakub Małecki, Filip Springer, Grzegorz Uzdański, Kuba Wojtaszczyk.