Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Zośka Papużanka

Literatura. Nominowana: Zośka Papużanka

Zośka Papużanka Zośka Papużanka Leszek Zych / Polityka
Zdaniem Piotra Kofty u Papużanki „straceńcze, mądre poczucie humoru towarzyszy w momentach, w których polska literatura popada w żałobną, paternalistyczną powagę albo bezradną groteskę”.
materiały prasowe
Polityka

wideo

Polityka

Z wykształcenia jest teatrologiem, a pracuje jako nauczycielka języka polskiego. Obroniła doktorat z literaturoznawstwa na temat recepcji dramatów Federico Garcii Lorki. Urodziła się w 1978 r. i mieszka w Krakowie. Jest już po raz drugi nominowana do Paszportu POLITYKI. W 2012 r. otrzymała nominację za debiutancką powieść „Szopka”, a teraz za powieść „On” (Wydawnictwo Znak Literanova).

„Szopka” była sagą i opowieścią o rodzinnym piekle, które ujawniało się w drobnych sytuacjach pomiędzy wrzaskami i strasznymi obiadami. Autorka jednak pokazywała nie tylko to, co traumatyczne, ale i to, co łączy, silny rodzinny węzeł. Powieść „On” jest powrotem do lat 80., do peerelowskiej podstawówki, powrotem jednak niesentymentalnym. Bo chociaż bywa wesoło, to ten system polegał na multiplikowaniu schematów i głupoty. Bohater polskich lektur, które wałkuje się w szkole, to zwykle bohater przegrany, tragiczny. Bohater Papużanki, Śpik, jest nieatrakcyjny, to szkolna oferma, pogodny i powolny w myśleniu. Oprócz Śpika ważna jest jego mama, która całe życie musi zmagać się z narzekaniem nauczycieli i nieustająco przekonywać siebie i innych, że Śpik jest najwspanialszy na świecie. Bardzo piękny jest ten portret podwójny. Oboje są wtłoczeni w system, czyli w szkołę lat 80. Papużanka jest świetną i czułą obserwatorką peerelowskiej codzienności, szkoły, miasta i jego dziwaków. Okazuje się też, że każdy ma w sobie coś ze Śpika-dziwaka.

Zofia Król nominowała Zośkę Papużankę „za stworzenie postaci antybohatera, kochanego tylko przez matkę niezdary, który jednak z czasem zyskuje sympatię czytelnika dzięki bezpośredniości, naiwności idącej w poprzek skomplikowanych zasad świata”. I za bezlitosne odsłonięcie mechanizmów międzyludzkich relacji. Zdaniem Piotra Kofty u Papużanki „straceńcze, mądre poczucie humoru towarzyszy w momentach, w których polska literatura popada w żałobną, paternalistyczną powagę albo bezradną groteskę”.

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („Newsweek”), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), dr Grzegorz Jankowicz („Tygodnik Powszechny”), Anna Kałuża (Uniwersytet Śląski), Piotr Kofta („Dziennik Gazeta Prawna”), dr Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Filip Łobodziński („Xięgarnia”, TVN24), Michał Nogaś (Wyborcza.pl), Katarzyna Nowak (Polskie Radio Dwójka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Maciek Bielawski, Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Olga Drenda, Julia Fiedorczuk, Gaja Grzegorzewska, Marcin Kołodziejczyk, Szczepan Kopyt, Jakub Małecki, Filip Springer, Grzegorz Uzdański, Kuba Wojtaszczyk.

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Paszporty Polityki 2016; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Zośka Papużanka"
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną