Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Daniel Rycharski

Sztuki wizualne. Nominowany: Daniel Rycharski

Daniel Rycharski Daniel Rycharski Leszek Zych / Polityka
Szerokim echem odbiła się jego realizacja osobliwego, grającego ze stereotypami na temat polskiej wsi „Pomnika Chłopa”.
Daniel Rycharski, „Pomnika Chłopa”materiały prasowe Daniel Rycharski, „Pomnika Chłopa”
Polityka

wideo

Polityka

Urodził się w 1986 r. w Sierpcu. Ukończył studia w zakresie grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a następnie doktoryzował się na Wydziale Malarstwa tamtejszej ASP. W czasie studiów tworzył grupę artystyczną Duet ze Sławomirem Shutym. Po studiach powrócił do rodzinnej wsi Kurówko, gdzie mieszka i pracuje. Pierwszy raz o artyście zrobiło się głośno, gdy we współpracy z okolicznymi mieszkańcami zrealizował na stodołach, szopach, domach i przystankach autobusowych kilkadziesiąt murali przedstawiających hybrydalne zwierzęta fantastyczne. Wówczas pojawił się w odniesieniu do jego sztuki termin wiejski street-art. Później były kolejne projekty mocno osadzone w realiach podsierpeckiej wsi: Galeria-Kapliczka, multimedialna instalacja odstraszająca dziki z pól uprawnych, triumfalna brama w stylu metaloplastyki na „150-lecie zniesienia pańszczyzny” itd. Szerokim echem odbiła się realizacja osobliwego, grającego ze stereotypami na temat polskiej wsi „Pomnika Chłopa”. Od blisko dwu lat objeżdża on (jak święty obraz) polskie wsie i miasta. Zgłaszający tę kandydaturę Iwo Zmyślony zauważa, że Rycharski „to społecznik i wrażliwy łobuz, który potrafi połączyć duchowość z aktywizmem. Bez popadania w dydaktyzm czy sentymentalizm kreśli alternatywną ścieżkę dla współczesnej Polski – otwartej na różnorodność, a jednocześnie radośnie konserwatywnej, pogodnie celebrującej własny prowincjonalizm”.

Artysta jest wykładowcą na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W 2016 r. brał udział w licznych wystawach. Wykonał też na zamówienie rolników zrzeszonych w NSZZ Solidarność „Sztandar św. Ekspedyta”. Angażując się w działania ruchu Wiara i Tęcza, zaprezentował również dokumentację mszy świętej odprawionej w Przystani Pielgrzyma LGBQT podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.

***

Oni nominowali:

Jakub Banasiak (Magazyn „Szum”), Bogusław Deptuła (TVP Kultura), Paweł Łubowski („Artluk”), Sonia Milewska (Polski Portal Kultury O.pl), Joanna Ruszczyk („Newsweek”), Karol Sienkiewicz (Dwutygodnik.com, „Gazeta Wyborcza”), Karolina Staszak („Arteon”), Agnieszka Sural (Culture.pl), Anna Theiss, Iwo Zmyślony (Dwutygodnik.com).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Natalia Bażowska, Bownik, Karolina Breguła, Rafał Bujnowski, Bartosz Kokosiński, Angelika Markul, Justyna Matysiak, Paweł Matyszewski, Rafał Milach, Michał Obrycki, Edmund Okstom, Paulina Ołowska, Franciszek Orłowski, Sławomir Pawszak, Mariola Przyjemska, Klementyna Stępniewska, Łukasz Surowiec, Szalona Galeria, Stach Szumski, Iza Tarasewicz, Anna Zaradny, Piotr Zbierski.

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Paszporty Polityki 2016; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Daniel Rycharski"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną