Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Wacław Zimpel

Muzyka popularna. Nominowany: Wacław Zimpel

Wacław Zimpel Wacław Zimpel Leszek Zych / Polityka
W świat zaprowadziła go fascynacja muzyką Wschodu.
materiały prasowe
materiały prasowe

Nasz urodzony w Poznaniu (rocznik 1983) klarnecista mógłby robić za żywą ilustrację tezy o płynności granic w muzyce. Klasycznie wykształcony (Akademia Muzyczna w Poznaniu), podryfował w stronę swobodnego, często brawurowego grania jazzowego, szybko nawiązując kontakty zagraniczne. Grywał regularnie z takimi muzykami, jak Tim Daisy, Hamid Drake, Bobby Few i Klaus Kugel. W Polsce znalazł oparcie w składzie klarnetowego kwartetu Ircha, sformowanego przez Mikołaja Trzaskę. Nagrywał też znakomite albumy na czele świetnej formacji Hera, łączącej jazz i wpływy muzyki świata. W świat zaprowadziła go fascynacja muzyką Wschodu. Z muzykami z Bangalore założył formację Saagara i w chwili, gdy oddajemy ten biogram do druku, jest na trasie koncertowej w Indiach.

Wacława Zimpla nominowaliśmy już do Paszportów dwa lata temu za nagrany w kwartecie album „Stone Fog” oraz płytę dziewięcioosobowej grupy To Tu Orchestra. Z tą ostatnią klarnecista wchodził mocniej w świat minimal music. Na tegorocznym solowym albumie „Lines”, za który go nominujemy ponownie, kontynuuje tę ścieżkę. Album tria LAM (z Hubertem Zemlerem na perkusji i Krzysztofem Dysem na fortepianie) wydaje się subtelnie spajać wszystkie najważniejsze dla niego nurty, czyli inspiracje minimalizmem i duchowością muzyki Wschodu.

„Słuchając muzyki tego znakomitego klarnecisty – czy to w wersji solowej, jak na albumie »Lines«, czy w powołanym niedawno do życia trio LAM – łatwo zatracić się w transie, inspirowanym amerykańskim minimalizmem, ale doprawionym subtelną słowiańską melancholią” – uzasadniał swój wybór Jarek Szubrycht, dodając: „Warto jednak pozostać na tyle przytomnym, by pokłonić się nisko artyście, który lada moment – z Paszportem czy bez – wyfrunie nam w daleki świat”. Właściwie, biorąc pod uwagę entuzjastyczne głosy z zachodniej prasy i regularne wizyty za granicą, już wyfruwa.

***

Oni nominowali:

Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (Polskie Radio Dwójka, typują wspólnie), Małgorzata Halber („Noise Magazine”, „Na ripicie”), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUpMusic.pl), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jarek Szubrycht („Gazeta Magnetofonowa”, Red Bull Muzyka), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka), Hirek Wrona (TVP, Polskie Radio Trójka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Ola Bilińska, Bisz, Furia, Michał Górczyński, Hańba, Kortez, Wojciech Kucharczyk, Piotr Kurek, Lotto, Łona, Radek Łukasiewicz (Radex), Szymon Mika, Bartłomiej i Marcin Olesiowie, Organek, O.S.T.R., Daniel Pigoński, Dawid Podsiadło, Jacek Sienkiewicz, Zamilska, Anna Zaradny.

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Paszporty Polityki 2016; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Wacław Zimpel"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Collegium Humanum: kuźnia kadr PiS. Mamy test kończący studia MBA

Collegium Humanum to szkoła, w której politycy władzy hurtowo i ekspresowo zdobywają tytuł MBA, pozwalający im zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. „Polityka” zdobyła cały test z 30 pytaniami.

Anna Dąbrowska
28.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną