Paszporty POLITYKI

Jerzy Baczyński o Paszportach: Kultura to domena wolności

Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, prowadzący galę Paszportów POLITYKI 2016 Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, prowadzący galę Paszportów POLITYKI 2016 Leszek Zych / Polityka
„Wymagania polityczne są w sprzeczności z jakością kultury” – mówi redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.

Jeśli działalność artystyczną próbuje się podporządkować polityce, to ekspresja i wolność twórców są ograniczone, przycięte wyłącznie do czyichś wymagań i wizji. A to ze sztuką już niewiele ma wspólnego – przekonuje redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński. „Działalność artystyczna to domena wolności” – dodaje.

Polscy twórcy mają różne paszporty – nie tylko Paszporty POLITYKI. Czasem funkcjonują bardziej za granicą niż w kraju. Z rożnych powodów: ze względu na klimat polityczny, ze względu na brak wsparcia i przestrzeni wolności do pracy. Paszporty POLITYKI to uznanie dla twórców, którzy – tworząc w Polsce czy poza nią – znajdują swoje środki wyrazu, poszerzają horyzonty własne i horyzonty swoich odbiorców, mówią nam o rzeczach istotnych. Z rozmachem i bez. W tym roku rodzina Paszportów znacząco się rozrosła – po raz pierwszy wręczyliśmy wyróżnienie w kategorii Kultura cyfrowa. Od tej pory Paszporty będziemy więc przyznawać w aż siedmiu kategoriach.

Gala rozdania tych prestiżowych nagród odbyła się 10 stycznia w Teatrze Wielkim. Czytaj więcej »

A tak rok w kulturze i tegoroczną, 24. edycję Paszportów podsumowuje redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński:

Reklama

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną