Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jerzy Baczyński o Paszportach: Kultura to domena wolności

Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, prowadzący galę Paszportów POLITYKI 2016 Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, prowadzący galę Paszportów POLITYKI 2016 Leszek Zych / Polityka
„Wymagania polityczne są w sprzeczności z jakością kultury” – mówi redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.

Jeśli działalność artystyczną próbuje się podporządkować polityce, to ekspresja i wolność twórców są ograniczone, przycięte wyłącznie do czyichś wymagań i wizji. A to ze sztuką już niewiele ma wspólnego – przekonuje redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński. „Działalność artystyczna to domena wolności” – dodaje.

Polscy twórcy mają różne paszporty – nie tylko Paszporty POLITYKI. Czasem funkcjonują bardziej za granicą niż w kraju. Z rożnych powodów: ze względu na klimat polityczny, ze względu na brak wsparcia i przestrzeni wolności do pracy. Paszporty POLITYKI to uznanie dla twórców, którzy – tworząc w Polsce czy poza nią – znajdują swoje środki wyrazu, poszerzają horyzonty własne i horyzonty swoich odbiorców, mówią nam o rzeczach istotnych. Z rozmachem i bez. W tym roku rodzina Paszportów znacząco się rozrosła – po raz pierwszy wręczyliśmy wyróżnienie w kategorii Kultura cyfrowa. Od tej pory Paszporty będziemy więc przyznawać w aż siedmiu kategoriach.

Gala rozdania tych prestiżowych nagród odbyła się 10 stycznia w Teatrze Wielkim. Czytaj więcej »

A tak rok w kulturze i tegoroczną, 24. edycję Paszportów podsumowuje redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński:

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną