Paszporty POLITYKI

Nagrody w siedmiu kategoriach

Nagrody w siedmiu kategoriach

FILM. Nagradzamy reżyserów filmów fabularnych i dokumentalnych, a także aktorów oraz operatorów. Nie wykluczamy, że w przyszłości nagrodzonym może być scenarzysta bądź scenograf. Nagradzamy filmy wyróżniające się artyzmem, podejmujące ważne społecznie tematy, mogące zainteresować nie tylko polskiego odbiorcę. Szczególną uwagę zwracamy na debiutantów oraz autorów drugiego czy trzeciego filmu.

TEATR. Nagroda dla twórców szeroko rozumianego teatru za przedstawienia zrealizowane w ostatnim sezonie. Młodych, mających już na koncie pewne osiągnięcia, ale wciąż potencjał na więcej. Dla reżyserów i reżyserek, aktorów, performerów, tancerzy, scenografów, reżyserów światła i ruchu, kompozytorów, dzięki którym możemy cieszyć się spektaklami skłaniającymi do myślenia, odczuwania, przeżywania.

LITERATURA. Nagradzamy autorów prozy, poezji i literatury faktu, których mniejsze formy lub książki opublikowane zostaną po raz pierwszy na polskim rynku w ciągu roku poprzedzającego zbieranie nominacji, czyli od listopada poprzedniego roku do listopada roku bieżącego. Podobnie jak w pozostałych kategoriach wybieramy w pierwszej kolejności debiutantów i autorów drugiej lub trzeciej książki.

SZTUKI WIZUALNE. Nagroda przyznawana artystom, którzy w danym roku mieli znaczącą wystawę (lub kilka wystaw) w liczących się placówkach polskich lub zagranicznych, ewentualnie przedstawili swoją sztukę w innej, pozagaleryjnej formie. Kategoria obejmuje bowiem szerokie spektrum gatunków – od tych tradycyjnych, jak malarstwo, rzeźba, grafika, przez wideo-art, instalacje, performance, działania konceptualne. A także fotografię, street-art i design.

MUZYKA POWAŻNA. Paszport mogą otrzymać młodzi obiecujący instrumentaliści, śpiewacy, dyrygenci, kompozytorzy, reżyserzy operowi – wszyscy ci, których obecność w świecie muzyki zaznaczyła się w sposób widoczny w ciągu ostatniego roku. Mogą to być zaznaczenia różnego rodzaju: nagroda na konkursie, koncerty, spektakle lub płyty o szczególnej wartości artystycznej.

MUZYKA POPULARNA. Dla wykonawców (solistów i zespołów) muzyki pop, tanecznej, alternatywnej, jazzowej, ludowej – czyli wszystkich gatunków z pominięciem różnych odmian muzyki poważnej. Poszukujemy też laureatów wśród kompozytorów i autorów, osób kluczowych w nowych, ciekawych środowiskach i charakterystycznych dla nowych gatunków i scen. Premiujemy umiejętności, świeżość oferty kompozytorskiej i/lub wykonawczej. Bierzemy pod uwagę zarówno działalność wydawniczą (płyty), jak i koncertową (także festiwalowe występy i projekty specjalne).

KULTURA CYFROWA. Nagradzamy wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji i filmów interaktywnych. Nie zamykamy też kategorii na przejawy sztuki cyfrowej, dla której punktem wyjścia byłyby sztuki wizualne lub literatura. Zwycięzców szukać będziemy wśród szefów studiów deweloperskich, pomysłodawców, programistów, scenarzystów i grafików. Nagrodę mogą otrzymać zarówno pojedyncze osoby, jak i całe studia.

Reklama

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną