Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Fisz i Emade

Muzyka popularna: Fisz i Emade

mat. pr.
Nagroda za twórcze poszukiwania, wyznaczanie standardów na krajowej scenie i nową definicję hip hopu.

Paszport POLITYKI w kategorii Muzyka popularna otrzymują Fisz i Emade, czyli Bartosz (ur. 1978 r.) i Piotr (ur. 1981 r.) Waglewscy – za twórcze poszukiwania, wyznaczanie standardów na krajowej scenie, nową definicję hip hopu i konsekwentny kurs pod prąd.

Pierwszy jest autorem poetyckich, niekiedy mocno surrealistycznych tekstów i raperem, drugi – cenionym producentem, a także perkusistą, gitarzystą i klawiszowcem, obaj zaś są synami muzyka VooVoo Wojciecha Waglewskiego (laureata Paszportu POLITYKI za rok 1995). Ich muzyka stanowi fuzję hip hopu, jazzu i eksperymentalnego rocka (ale nie brakuje również elementów soulu czy funka z lat 70.).

Nagrywają od 2000 r., swoje albumy wydając pod rozmaitymi szyldami: Fisz, Tworzywo Sztuczne czy – jak w przypadku najnowszego albumu zatytułowanego „Piątek 13” – po prostu Fisz Emade. Debiutancki album „Polepione dźwięki” był, zarówno pod względem tekstowym, jak i muzycznym, przełomem w polskim hip hopie. Na kolejnych krążkach bracia z sukcesem eksperymentowali z różnymi gatunkami muzycznymi, żeby w najnowszej produkcji powrócić do hiphopowych korzeni.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Ania Dąbrowska, Fisz i Emade, Novika

Reklama

Czytaj także

Kultura

„Niewyczerpany żart”. Kultowa powieść w słabym przekładzie

„Niewyczerpany żart”, legendarna powieść Davida Fostera Wallace’a, wreszcie i u nas. Wyobraźnia i przenikliwość pisarza robią wrażenie, ale polski przekład nie brzmi przekonująco.

Justyna Sobolewska
26.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną