Film: Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska
Nagroda za film „33 sceny z życia” – dzieło odważne, mądre i dojrzałe artystycznie.
Łukasz Dejnarowicz/Forum

Paszport POLITYKI w kategorii Film otrzymała w tym roku Małgorzata Szumowska – za film „33 sceny z życia”, dzieło odważne, mądre i dojrzałe artystycznie. Za poruszający, głęboki psychologicznie obraz własnych przeżyć egzystencjalnych, które nabierają na ekranie charakteru uniwersalnego.

Małgorzata Szumowska urodziła się w 1973 r. w Krakowie. Reżyserka. Jest córką dziennikarza i dokumentalisty Macieja Szumowskiego i dziennikarki i pisarki Doroty Terakowskiej. Dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie przeniosła się na Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Początkowo realizowała dokumenty, w fabule debiutowała obrazem „Szczęśliwy człowiek” (2000 r.), następnie zrealizowała „Ono” (2004 r.) oraz jedną z nowel wchodzących w skład filmu „Solidarność, Solidarność” (2005 r.). Jej najnowszy obraz – „33 sceny z życia” – zdobył Srebrnego Lamparta na Międzynarodowym Festiwalu w Locarno, co było pierwszym od wielu lat liczącym się wyróżnieniem dla polskiego filmu. Na festiwalu w Gdyni otrzymała nagrodę za reżyserię.

Nominujący o Małgorzacie Szumowskiej:

„Szumowska przetrawiła na ekranie własną traumę, nakręciła swój najlepszy film i pozwoliła widzowi poczuć, że z rodzinnej tragedii wyszła jako dorosła reżyserka, którą stać dziś na wszystko. Od Agnieszki Holland nie było w polskim kinie kobiety mówiącej tak mocnym głosem o kwestiach tak intymnych” — Michał Chaciński.

„Nagrodziłbym Szumowską za odwagę osobistą i dojrzałość artystyczną. Za film, który przywraca wiarę w polskie kino” — Lech Kurpiewski.

„Szumowska udowodniła »33 scenami z życia«, że jest artystką tak dorosłą, że rozumie, jak niewiele można z życia zrozumieć. I potrafiła to bezpretensjonalnie, mądrze pokazać” — Jacek Rakowiecki.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Kasia Adamik, Michał Rosa, Małgorzata Szumowska

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną