Teatr: Paweł Łysak

Paweł Łysak
Nagroda za konsekwentne budowanie ambitnego repertuaru, za łączenie kolejnych premier z dyskusjami i akcjami aktywizującymi widzów.
mat. pr.

Paszport POLITYKI w kategorii Teatr otrzymał w tym roku Paweł Łysak – za konsekwentne budowanie ambitnego repertuaru, za łączenie kolejnych premier z dyskusjami i akcjami aktywizującymi widzów, teatr i miasto.

Paweł Łysak urodził się w 1964 r. w Warszawie. Reżyser, dyrektor Teatru im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Reżyserii PWST w Warszawie, a także odbył staż w BBC Radio Drama w Londynie.

Wyreżyserował kilkadziesiąt słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. W 1998 r. wraz z Pawłem Wodzińskim założył Towarzystwo Teatralne, które wprowadziło na polskie sceny dramaturgię brutalistów. W latach 2000–2003 wspólnie z Wodzińskim prowadził Teatr Polski w Poznaniu. Nagradzany na festiwalach teatralnych w Kaliszu, Szczecinie, Brześciu (Białoruś), na Międzynarodowym Festiwalu Kontakt w Toruniu oraz na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2007”. W 2006 r. został dyrektorem Teatru Polskiego im. Konieczki w Bydgoszczy, w którym tworzy teatr o zacięciu społecznym, wciągając mieszkańców miasta w organizowane wokół kolejnych premier wydarzenia (performance, wykłady, koncerty, wystawy). Ostatnio wyreżyserował „Sprawę Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej.

Nominujący o Pawle Łysaku:

„Za stworzenie teatru w mieście, które nie ma za sobą takich barwnych traum jak Legnica i nie wygląda w reportażach tak malowniczo jak Wałbrzych. Odnowił formułę festiwalu Prapremier i uczynił z bydgoskiego Teatru Polskiego instytucję zarówno modelową (gdzie nie brak miejsca na edukację teatralną, konferencje, dyskusje), jak i obdarzoną własnym, wyrazistym charakterem” — Joanna Derkaczew.

„Konsekwentnie buduje ambitny repertuar i przyciąga nowych widzów projektami organizowanymi wokół każdej z premier. Poza tym wyreżyserował znakomitą „Sprawę Dantona", w której zmusza widzów do walki o własną wolność” — Paweł Sztarbowski.

„Za »pęd początku«, wplecenie premier w sieć projektów, dyskusji i akcji, aktywizujących widzów, teatr i miasto. Nie bez znaczenia jest też przy tej nominacji wysoki poziom artystyczny jego „Sprawy Dantona", niesłusznie egzystującej w cieniu spektaklu Jana Klaty” — Łukasz Drewniak.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Iwona Kempa, Paweł Łysak, Paweł Passini

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną