Sztuki wizualne: Maciej Kurak

Maciej Kurak
Nagroda za twórczy dyskurs z architekturą i doskonałe łączenie ironicznych form z ważkimi społecznymi treściami.
mat. pr.

Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne otrzymał Maciej Kurak – za twórczy dyskurs z architekturą i doskonałe łączenie ironicznych form z ważkimi społecznymi treściami.

Maciej Kurak urodził się w 1972 r. w Poznaniu. W 1998 r. ukończył tamtejszą ASP na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (dyplom z wyróżnieniem). W 2003 r. obronił doktorat. Od 2004 r. współtworzy grupę artystyczną Wunderteam, ale pracuje też indywidualnie. Zajmuje się grafiką i fotografią, lecz najbardziej znany jest ze swych zaskakujących, niekiedy iluzjonistycznych aranżacji przestrzennych, często tworzonych w przestrzeni miejskiej. Zazwyczaj łączy w nich i miesza dwa porządki: prywatny i publiczny. W 2005 r. otrzymał prestiżową nagrodę „Spojrzenia”, zaś w 2007 r. znalazł się w trójce oficjalnie nominowanych do Paszportów POLITYKI.

Nominujący o Macieju Kuraku:

„Jego twórczość charakteryzuje się dużą dozą humoru, ale nie unika głębszej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Prowokuje i bawi się z widzem, wykorzystując jego przyzwyczajenia do oczywistych relacji przestrzennych w architekturze miejskiej, publicznej czy prywatnej” — Paweł Łubowski.

„Często łączy w swych instalacjach ironiczny koncept z aktualnymi problemami społecznymi. Jego prace potrafią zaskoczyć mocnym artystycznym efektem, jak i sprytnie wtopić się w przestrzeń miejską” — Marek Nowicki.

„Artysta wciąż podejmujący próbę ucieczki z ram wyznaczanych przez współczesny świat sztuki. Dosłownie ucieka z galerii i od własnej tożsamości uznanego artysty” — Piotr Bernatowicz.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Oskar Dawicki, Maciej Kurak, Piotr Wysocki

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną