Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Opowieści Andersena

Recenzja spektaklu: "Opowieści zimowe", reż. Iga Gańczarczyk

Na pierwszym planie Marta Ścisłowicz jako Gerda Na pierwszym planie Marta Ścisłowicz jako Gerda Teatr Polski w Bydgoszczy / materiały prasowe
„Opowieści zimowe” to spektakl familijny, w założeniu atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dla tych pierwszych są więc wybryki niesfornego Psa i puszczanie baniek mydlanych, zabawna Finka przypominająca wielkiego białego ptaka, przebieranki i aktorskie wygłupy. Dla drugich – opowieść o niespełnieniu, nieumiejętności życia tu i teraz, o wiecznym oczekiwaniu na to prawdziwe, ekscytujące życie, które dopiero przed nami; czy, niezbyt udana, zrealizowana w formie koncertu scena opowieści kwiatów o śmierci. Na scenariusz złożyły się trzy baśnie Andersena: historia marzącej o wyrwaniu się z lasu Choinki (roztańczona Anita Sokołowska), opowieść o Śniegowym Bałwanie (Mateusz Łasowski) unicestwionym przez miłość do pieca i – ta najbardziej znana – o Kaju (Grzegorz Twaróg) i Gerdzie (Marta Ścisłowicz).

Główni i poboczni bohaterowie opowiadają kolejne historie, co nadaje spektaklowi charakter powieści szkatułkowej, ale też czyni go, zwłaszcza w pierwszej części, nieznośnie statycznym. W drugiej połowie – głównie za sprawą podróży Gerdy w poszukiwaniu porwanego przez Królową Śniegu Kaja – akcja nabiera dynamiki, a dziecięca widownia się ożywia. Jednak największą atrakcją spektaklu pozostaje scenografia (autorstwa duetu LATALA design) – zawieszone nad sceną rusztowanie z olbrzymimi kwiatami-płatkami śniegu, które w trakcie spektaklu ożyją. Płatki będą się rozchylać i zamykać, obniżać i falować – efekt magiczny, który zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Hans Christian Andersen, Opowieści zimowe, reż. Iga Gańczarczyk, Teatr Polski w Bydgoszczy

Polityka 04.2012 (2843) z dnia 25.01.2012; Afisz. Premiery; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowieści Andersena"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną