Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Teatr

Co dalej?

Recenzja spektaklu: "Bracia i siostry", reż. Maja Kleczewska

Nowi Adam i Ewa - Dawid Ogrodnikow i Aleksandra Cwen. Nowi Adam i Ewa - Dawid Ogrodnikow i Aleksandra Cwen. Bartosz Maz / Teatr im. Jana Kochanowskiego
Katastrofę naszej cywilizacji przetrwały w spektaklu Kleczewskiej i Chotkowskiego zgniecione plastikowe butelki, rozdarte foliowe torebki, poranieni, rozpadający się ludzie i schematy językowe i myślowe, które nie pozwalają się wyzwolić ze starego świata.

„Bracia i siostry” to kolejny po niedawnej „Burzy” spektakl Kleczewskiej, z pierwszego zawodu psycholożki, w którym dowodzi, że tylko bolesny proces zmierzenia się ze sobą, prawdziwego poznania siebie, bez chowania się za schematami działań i języka, może otworzyć drogę do zmiany na lepsze. Człowieka i świata.

Zgromadzeni w schronie bohaterowie – m.in. staruszka na łożu śmierci, dziewczyna na wózku inwalidzkim (Marta Nieradkiewicz, najlepsza rola w spektaklu), chłopak o aspiracjach chrystusowych (Dawid Ogrodnik), matka, której umarło dziecko, domorosły prorok w przebraniu Indianina, dresiarz – odgrywają sceny z „Trzech sióstr” Czechowa i „Braci Karamazow” Dostojewskiego, ale też z klasycznego spektaklu Piny Bausch „Cafe Müller” czy niedawnej produkcji Romeo Castellucciego, by stopniowo szukać własnego głosu (i ruchu) obok nich czy poza nimi.

Z długiego, żmudnego, wycieńczającego zarówno dla aktorów, jak i widzów procesu katowania się nawzajem, tulenia i odrzucania, rozbierania i ubierania, noszenia, upuszczania i ślizgania po mokrej podłodze rodzi się nowy człowiek. Nagi Adam krzyczy do nagiej Ewy: „Mów sercem! Tu masz serce!”. Spada oczyszczający deszcz, a zza pleców widzów aktorzy skandują: „Co dalej?”. No właśnie.

 

Bracia i siostry, scen. Łukasz Chotkowski i Maja Kleczewska, reż. Maja Kleczewska, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu

Polityka 04.2013 (2892) z dnia 22.01.2013; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Co dalej?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czy gruz może inspirować? Niezwykłe kulisy powstania Parku Akcji „Burza”

Duża część powojennej stolicy była zbudowana z gruzobetonu, a my w naszych pracach chcemy wydobyć ducha miejsca – opowiadają laureaci Nagrody Architektonicznej POLITYKI za Park Akcji „Burza” w Warszawie.

Piotr Sarzyński
25.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną