Recenzja spektaklu: "Idąc rakiem", reż. Krzysztof Babicki

Po katastrofie
Adaptację noweli Güntera Grassa „Idąc rakiem” Teatr Miejski w Gdyni przygotował na 85-lecie gdańskiego noblisty. I w jego też obecności odbyła się premiera sztuki o legendzie „Wilhelma Gustloffa” – nazistowskiego statku wycieczkowego, zatopionego przez radziecki okręt podwodny w 1945 r.
Legenda „Wilhelma Gustloffa” opowiedziana z perspektywy trzech pokoleń to jedna oś „Idąc rakiem”.
Roman Jocher/TMG/materiały prasowe

Legenda „Wilhelma Gustloffa” opowiedziana z perspektywy trzech pokoleń to jedna oś „Idąc rakiem”.

W tej największej w dziejach katastrofie morskiej zginęło niemal 10 tys. niemieckich uciekinierów. Główną postacią noweli jest znana z „gdańskiej trylogii” Grassa Tulla Pokriefke, która znalazła się wśród nielicznych uratowanych. Po wojnie była w NRD przodownicą pracy, stalinowską nadgorliwością przesłaniała nieprzezwyciężoną traumę utraty stron rodzinnych. Jej syn – urodzony tuż po katastrofie – jest oportunistycznym dziennikarzem w RFN, a wnuk – faszerowany przez babkę ciągłymi opowieściami o katastrofie – staje się neonazistą i zabójcą. Legenda „Wilhelma Gustloffa” opowiedziana z perspektywy trzech pokoleń to jedna oś „Idąc rakiem”. Druga to nasilanie się neonazistowskiej przemocy, aż po jawny prawicowy terroryzm, który w ostatnim dziesięcioleciu w byłej NRD przybrał formę ekscesów Narodowo-Socjalistycznego Podziemia (NSU).

Autorowi adaptacji Pawłowi Huelle udało się znakomicie powiązać liczne wątki noweli, uzupełniając je – za zgodą Grassa – o fragmenty z „Psich lat”. Reżyser Krzysztof Babicki miał doskonały pomysł, by sztukę wystawiać na pokładzie „Daru Pomorza” – zbudowanego przed pierwszą wojną w tej samej stoczni co „Gustloff” i zacumowanego niedaleko miejsca, z którego „Gustloff” wypłynął w swój ostatni rejs. Dzięki temu zabiegowi polska legenda „wiatru od morza” i niemiecka trauma fatalnej ucieczki morzem przed Armią Czerwoną składa się w niezafałszowany ciąg historii Gdyni.

 

Idąc rakiem, TVP Kultura, 5 lutego, godz. 20.20

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną