Teatr

Realizm hotelowej recepcji

Recenzja spektaklu: "Absolwent", reż. Jakub Krofta

Agnieszka Warchulska (pani Robinson) i Krzysztof Brzazgoń (Beniamin). Agnieszka Warchulska (pani Robinson) i Krzysztof Brzazgoń (Beniamin). Bartosz Krupa / East News
Spektakl Jakuba Krofty to dowód na to, że przeniesienie estetyki filmowej na teatralne deski w skali 1:1 to przepis na katastrofę.

Moda na estetykę lat 60., fascynacja filmem i analiza siły buntu młodego pokolenia – nowa premiera Teatru Dramatycznego, „Absolwent” według klasyka kina w reż. Mike’a Nicholsa z Dustinem Hoffmanem w tytułowej roli, zbiera motywy, które polski teatr przerabia od kilku lat. I tworzy z nich niestrawną bułę. Spektakl Jakuba Krofty to dowód na to, że przeniesienie estetyki filmowej na teatralne deski w skali 1:1 to przepis na katastrofę. Film operuje zbliżeniami, gra intymnością – pudło teatralnej sceny z kameralnych emocji robi ich karykaturę, jest niczym szept przez tubę, bohaterowie stają się wulgarni, histeryczni i sztuczni. Realizm hotelowej recepcji czy studenckiego pokoju w bliskim życiu filmie jest na miejscu, w teatrze, z jego sceną, rampą, konwencją – razi dosłownością i – znowu – sztucznością. Ze spektaklu Krofty oprócz histerycznego, złego aktorstwa zapadają w pamięć liczne i długie momenty wyciemnienia, podczas których zespół techniczny mozolnie wtacza i wytacza hotelową recepcję na zmianę z łóżkami z: pokoju Beniamina (Krzysztof Brzazgoń) w wypasionej rezydencji jego rodziców, pokoju hotelowego, gdzie uprawiał seks z panią Robinson, i pokoiku na stancji.

Co poza tym? Elegancka pani Robinson Agnieszki Warchulskiej: pijana, naga, znudzona, smutna i nawołująca młodych do buntu, na który jej swego czasu nie było stać. Ze średnim skutkiem, bo Dramatyczny Tadeusza Słobodzianka konsekwentnie portretuje młode pokolenie jako niezbyt rozgarnięte, wygodne, roszczeniowe i narcystyczne. Może i nie bez racji – konstruktywna krytyka każdemu się przyda – ale zdecydowanie bez gracji.

 

Terry Johnson, Absolwent, reż. Jakub Krofta, Teatr Dramatyczny w Warszawie

Polityka 29.2013 (2916) z dnia 16.07.2013; Afisz. Premiery; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Realizm hotelowej recepcji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną