Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Bez szans

Recenzja spektaklu: "Saszka", reż. Wojciech Urbański

Borys Szyc i Monika Kwiatkowska jako osierocone rodzeństwo. Borys Szyc i Monika Kwiatkowska jako osierocone rodzeństwo. Andrzej Rybczyński / PAP
Kiepski tekst połączył się z nijaką reżyserią i koszmarną scenografią. Aktorzy w tych warunkach byli bez szans.

Tato, ale czy ty mnie kochałeś? 43-letni Saszka (Borys Szyc) uparcie szuka odpowiedzi na to pytanie. Problem w tym, że – jak wielu z nas – zadaje je zbyt późno. Rodzice nie żyją, najpierw odeszła matka, po niej ojciec, za życia surowy, z rzadka okazujący synowi uczucia. Po jego śmierci syn zwolnił się z wojska, do którego poszedł, żeby udowodnić mu – a jakże – że jest prawdziwym mężczyzną, i wrócił do rodzinnego domu. Od tego czasu zajmuje się dwiema rzeczami: przy pomocy medium (Sławomir Orzechowski) próbuje wycisnąć z ojca (Janusz Michałowski) wyznanie miłości oraz storpedować plan sprzedaży domu realizowany przez siostry.

Mogło być przynajmniej wzruszająco. Rozmowy ojca i syna, dwóch twardzieli, którzy nie potrafili razem żyć, a teraz zrozumieli, że nie potrafią żyć także bez siebie, nie musiały być nawet przesadnie oryginalne, żeby poruszyć. Jednak białoruski dramatopisarz nie uwierzył w siłę prostej opowieści. Zamiast pogłębić i wycyzelować dialogi, żeby nie brzmiały jak z telenoweli (w potoku banałów wyróżnia się np. modlitwa Saszki nad grobem rodziców: „Śpijcie spokojnie i czekajcie na nas długo”), zajął się dosztukowywaniem do nich zgranych scenek rodzajowych typu skłócona rodzina na cmentarzu, przeplatanych obrazkami spod znaku „David Lynch dla ubogich”, w których ojciec i syn prowadzą dialog ni to we śnie, ni to podczas seansu spirytystycznego. Kiepski tekst połączył się z nijaką reżyserią i koszmarną scenografią. Aktorzy w tych warunkach byli bez szans.

Dmitrij Bogosławski, Saszka. Sen w dwóch aktach, reż. Wojciech Urbański, Teatr Współczesny w Warszawie

Polityka 7.2014 (2945) z dnia 11.02.2014; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez szans"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Przybywa dzieci, które nie chcą żyć

O problemach psychicznych najmłodszych opowiada Lucyna Kicińska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Joanna Cieśla
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną