Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Teatr

Rewizor z „Rancza”

Recenzja spektaklu: „Rewizor”, reż. Igor Gorzkowski

Mariusz Benoit w roli horodniczego w „Rewizorze”. Mariusz Benoit w roli horodniczego w „Rewizorze”. Krzysztof Bieliński / materiały prasowe
Wlokący się, pozbawiony rytmu spektakl.

Gdzieś na polskiej prowincji: przeżarte korupcją, głupotą i codziennym złem miasteczko, na którego czele stoi horodniczy grany przez Mariusza Benoit – gorsza wersja wójta z serialowego „Rancza”. Nieforemny, w za dużych garniturach, miotający się na scenie i szepczący groźnie, mentalnie i modowo zatrzymał się w PRL, gdzieś w latach 70., podobnie jak jego rodzina, lokalne elity i zwykli mieszkańcy. W podobnej rzeczywistości rozgrywał się słynny „Rewizor” Jana Klaty, wystawiony przed dekadą w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, a potem przeniesiony do Teatru Telewizji. Tylko że tamten „Rewizor” bolał, bo był osadzony w konkrecie – był lustrem przyłożonym mieszkańcom współczesnego Wałbrzycha, żyjącego wspomnieniami gierkowskiej prosperity.

„Rewizor” Gorzkowskiego jest zaś uniwersalny – głupota i demoralizacja są ponadczasowe, ostrze satyry wymierzone we wszystkich i w nikogo jednocześnie. Aktorzy grają nie postaci, tylko karykatury. A wlokący się, pozbawiony rytmu spektakl ma właściwie jedną dobrą scenę: finałowy monolog horodniczego, w którym Benoit przechodzi od załamania i upokorzenia – w końcu jego bohater po raz pierwszy w życiu „został przekręcony” – do złości i żądzy zemsty. Poprawia krawat, rękawy za dużej marynarki i rusza na spotkanie z prawdziwym rewizorem. I tym razem to on „przekręci”.

 

Mikołaj Gogol, Rewizor, reż. Igor Gorzkowski, Teatr Powszechny w Warszawie

Polityka 15.2014 (2953) z dnia 08.04.2014; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewizor z „Rancza”"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną