Teatr

Mam grać?

Recenzja spektaklu: „Uwaga... Publiczność!”, reż. Edward Wojtaszek

„Uwaga... Publiczność!”, reż. Edward Wojtaszek „Uwaga... Publiczność!”, reż. Edward Wojtaszek Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Dobrze napisana, współczesna francuska komedia, z wyrazistymi charakterami i przemyślanymi zwrotami akcji, w rozrywkowy sposób podejmująca ważny i aktualny temat.

Akcja dzieje się w teatrze, za kulisami. Dwie aktorki, aktor, autor i zarazem reżyser wystawianej sztuki oraz inspicjent (o arabskich korzeniach, co okaże się ważne) przygotowują się do wyjścia na scenę. Zwykle sztuka szła przy marnej frekwencji, ale tego wieczoru wyjątkowo ma być komplet na widowni. Radość gasi artykuł w gazecie z informacją, że szef ultraprawicowej partii uznał pełną, jak się wydawało niewinnej, nostalgii za przeszłością sztukę za „idealną realizację prawdziwych francuskich wartości” i poleca ją swoim sympatykom. Grać dla kryptofaszystów czy nie? Zdania w zespole są podzielone. Każdy ma argumenty, poglądy – polityczne, ale też na zawodową etykę, wiele do stracenia i kredyty do spłacenia. Polityka splata się z emocjami, odwaga z konformizmem, a słowo)„manipulacja” nabiera coraz to nowych znaczeń. Twórcy poza słynnym cytatem z Kazimierza Dejmka o tym, że aktor jest od grania, jak dupa od sr..., nie robią żadnych aluzji do rodzimych realiów. Mimo to niedawne spory o spektakl „Golgota Picnic” Rodrigo Garcíi pobrzmiewają w tle i dodają tym na scenie mocy i wagi.

 

Frédéric Sabrou, Uwaga... Publiczność!, reż. Edward Wojtaszek, Och-Teatr w Warszawie

Polityka 29.2014 (2967) z dnia 15.07.2014; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Mam grać?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną