Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Mam grać?

Recenzja spektaklu: „Uwaga... Publiczność!”, reż. Edward Wojtaszek

„Uwaga... Publiczność!”, reż. Edward Wojtaszek „Uwaga... Publiczność!”, reż. Edward Wojtaszek Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Dobrze napisana, współczesna francuska komedia, z wyrazistymi charakterami i przemyślanymi zwrotami akcji, w rozrywkowy sposób podejmująca ważny i aktualny temat.

Akcja dzieje się w teatrze, za kulisami. Dwie aktorki, aktor, autor i zarazem reżyser wystawianej sztuki oraz inspicjent (o arabskich korzeniach, co okaże się ważne) przygotowują się do wyjścia na scenę. Zwykle sztuka szła przy marnej frekwencji, ale tego wieczoru wyjątkowo ma być komplet na widowni. Radość gasi artykuł w gazecie z informacją, że szef ultraprawicowej partii uznał pełną, jak się wydawało niewinnej, nostalgii za przeszłością sztukę za „idealną realizację prawdziwych francuskich wartości” i poleca ją swoim sympatykom. Grać dla kryptofaszystów czy nie? Zdania w zespole są podzielone. Każdy ma argumenty, poglądy – polityczne, ale też na zawodową etykę, wiele do stracenia i kredyty do spłacenia. Polityka splata się z emocjami, odwaga z konformizmem, a słowo)„manipulacja” nabiera coraz to nowych znaczeń. Twórcy poza słynnym cytatem z Kazimierza Dejmka o tym, że aktor jest od grania, jak dupa od sr..., nie robią żadnych aluzji do rodzimych realiów. Mimo to niedawne spory o spektakl „Golgota Picnic” Rodrigo Garcíi pobrzmiewają w tle i dodają tym na scenie mocy i wagi.

 

Frédéric Sabrou, Uwaga... Publiczność!, reż. Edward Wojtaszek, Och-Teatr w Warszawie

Polityka 29.2014 (2967) z dnia 15.07.2014; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Mam grać?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną