Teatr

Królewski dramat rodzinny

Recenzja spektaklu: „Król Roger”, reż. Michał Znaniecki

„Król Roger”, reż. Michał Znaniecki „Król Roger”, reż. Michał Znaniecki Marek Lasyk / Reporter
To już trzecia, po hiszpańskiej i brazylijskiej, inscenizacja „Króla Rogera” przez Michała Znanieckiego.

I choć pojedyncze elementy pozostały podobne, zmieniła się wymowa, jak również cały finał. Akcja rozpoczyna się tak samo, w królewskiej siedzibie, nie świątyni, a chór początkowy to chór poddanych, który donosi Rogerowi (pijącemu poranną herbatkę z Roksaną i nieistniejącym w libretcie synkiem) o Pasterzu-burzycielu. Ostatni akt zaś, który w teatrze w Bilbao rozgrywał się w klubie gejowskim, tu ma miejsce na ruinach dawnego pałacu – minęło 30 lat, król jest stary i schorowany, Roksana to również sterana życiem hipiska, a Pasterz odzywa się już tylko jako głos wewnętrzny. Co się przez te lata stało? Można się tylko domyślać.

Podobnie jak we wrocławskiej inscenizacji Mariusza Trelińskiego (z tym że tam ostatni akt rozgrywał się w szpitalu), i tu Roger w finale umiera; i tu także jako słynne „światło w tunelu” zinterpretowane jest owo słońce, do którego król śpiewa na końcu swą triumfalną pieśń. Może to zbyt prosta interpretacja, ale przynajmniej spójna. Łukasz Borowicz z wyczuciem prowadzi spektakl (trochę bywa problemów z chórami – scena Opery Krakowskiej jest nieduża), a wśród premierowych śpiewaków wybija się absolutnie Mariusz Kwiecień, najwybitniejszy wykonawca roli tytułowej. Trudno całej reszcie dorównać do tego poziomu.

Karol Szymanowski, Król Roger, reż. Michał Znaniecki, Opera Krakowska

Polityka 48.2015 (3037) z dnia 24.11.2015; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Królewski dramat rodzinny"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną