Teatr

Pożegnanie z Gombrowiczem

Historia jest kryminalna: dwóch młodzieńców, Witold (Oskar Hamerski) i Fuks (Marcin Hycnar) wynajmuje na wakacje pokój w położonym w górach dworku.

Poznają jego dziwacznych właścicieli: Leona (Zbigniew Zapasiewicz) i Kulkę (Anna Seniuk), ulegają wdziękom ich świeżo zamężnej córki Leny (Małgorzata Kożuchowska). Przede wszystkim jednak odkrywają tajemnicze fenomena: powieszonego na drucie wróbla, strzałki na suficie prowadzące do powieszonego na nitce patyczka, i rozpoczynają śledztwo.

Za jego fasadą kryje się prawdziwy temat zajmujący tak Gombrowicza, jak reżysera Jerzego Jarockiego – samo tworzenie się historii: ludzkie niezdarne próby ogarnięcia chaosu faktów, wrażeń i skojarzeń i formowania z nich własnej wizji rzeczywistości. W dalszej perspektywie zaś pytanie o twórcze możliwości człowieka i jego umiejętności rozpoznawania świata. Grany na Scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego „Kosmos” ma być, jeśli wierzyć deklaracjom Jerzego Jarockiego, pożegnaniem reżysera z Witoldem Gombrowiczem po 57-letniej pracy nad jego tekstami.

Legendarnego, zrealizowanego w 1974 r. w Teatrze Dramatycznym, „Ślubu” z Zapasiewiczem w roli Pijaka „Kosmos” na pewno nie przebije – nie w pełni powiodła się zwłaszcza operacja zespolenia kryminalnej akcji z „teoretycznymi” komentarzami Witolda o naturze rzeczywistości. Ujmuje za to świetna scenografia stałego współpracownika Jarockiego Jerzego Juka Kowarskiego: ściany zbudowane z jasnych prostokątów, które otwierają się, tworząc drzwi lub okna pokojów dworku. Niełatwo będzie też zapomnieć role Zapasiewicza i Seniuk.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną