Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Teatr

Zagubiona sala

Recenzja spektaklu: „Zagubiona autostrada”, reż. Natalia Korczakowska

Holger Falk jako Fred/Pete śpiewa po zabiciu Mr. Eddiego (David Moss) Holger Falk jako Fred/Pete śpiewa po zabiciu Mr. Eddiego (David Moss) Krzysztof Bieliński / materiały prasowe
Spektakl będzie pokazany na Warszawskiej Jesieni i chociażby dla niesamowitej muzyki warto nań pójść.

Coraz częściej powstają opery na podstawie znanych filmów. Olga Neuwirth, wybitna kompozytorka austriacka, była jedną z pionierek tego nurtu, biorąc na początku XXI w. na warsztat „Zagubioną autostradę” Davida Lyncha. Mając za sobą również studia filmowe i plastyczne, stworzyła wielowarstwową wizję, o której pisaliśmy w POLITYCE 30. Dziś pora ocenić efekt końcowy. Natalia Korczakowska również, szanując warstwę muzyczną, odbiegła dość daleko zarówno od wizji Neuwirth, jak i od filmowego pierwowzoru, którego akcja jest skomplikowaną konstrukcją z konsekwentnie budowanym napięciem. Reżyserka zwraca się jak gdyby do znających film; pozostałym trudno zapewne pojąć, o co w spektaklu chodzi. Rolę filmowego motywu autostrady przejęła tu sala wrocławskiego NFM, pokazywana również na projekcjach wideo. Sceny w mieszkaniu pary głównych bohaterów oglądamy na ekranach ledowych. Reszta rozgrywa się już na zewnątrz. Jednak „Autostrada” to po trosze film drogi, spektakl zaś jest dość statyczny. Znakomici są śpiewacy, zwłaszcza Holger Falk (Fred/Pete), Barbara Kinga Majewska (Renee/Alice), David Moss (Mr Eddy) i Piotr Łykowski (Mystery Man), jak również zespół pod batutą Marzeny Diakun. Spektakl będzie pokazany na Warszawskiej Jesieni i chociażby dla niesamowitej muzyki warto nań pójść.

Olga Neuwirth, Zagubiona autostrada, reż. Natalia Korczakowska, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Polityka 32.2016 (3071) z dnia 02.08.2016; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Zagubiona sala"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną