Teatr

Duchy dydaktyzmu

Recenzja spektaklu: „Duchy. Musical spirytystyczny”, reż. Michał Walczak

Burdel artystyczny w podróży do początków polskiej niepodległości. Burdel artystyczny w podróży do początków polskiej niepodległości. Tomasz Urbanek / East News
Nie brakuje w nowej produkcji Pożaru w Burdelu świetnych obserwacji coraz bardziej spektakularnie odrywającej się od ziemi polskiej rzeczywistości.

Jest Polska Paranormalna, w której MaBeNa pozwala swobodnie krążyć między 2018 i 1918 r. i kształtować historię wedle najnowszych wytycznych. Służą do tego nowe instytucje: Teatralny Instytut Pamięci Narodowej (z hasłem „100 wskrzeszeń na 100-lecie niepodległości”) czy Ministerstwo Obrony Historii Polski. Jednak z taką rzeczywistością jak nasza coraz trudniej się licytować na absurdy i coraz trudniej się z niej śmiać. „Duchy” mają tonację raczej minorową, na scenie dużo się dzieje, ale mało tu oryginalnych pomysłów, więcej – jak w kabaretach – cytowania. I dydaktyzmu. Przeniesienie akcji do 1918 r. skutkuje pojawieniem się na scenie tabunu postaci historycznych, niemal każda opatrzona stosowną notką biograficzną i nawiązującą do niej piosenką; Stefan Starzyński to „HGW II RP”, Michał Waszyński – „Patryk Vega II RP”, zaś Boy-Żeleński służy nauce, że każdy dziś powinien być feministą, bo trzeba wreszcie skończyć z „piekłem kobiet”. Tłoczno, edukacyjnie i, niestety, nudnawo.

Duchy. Musical spirytystyczny, scenariusz i reżyseria Michał Walczak, Pożar w Burdelu i Teatr Polski w Warszawie

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Duchy dydaktyzmu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną