Teatr

Dybuki w Polskim

Recenzja spektaklu: „Kilka obcych słów po polsku”, reż. Anna Smolar

W spektaklu są też świetne sceny tańca, od lewej: Katarzyna Herman, Paweł Sakowicz, Marta Kurzak i Rafał Rutowicz. W spektaklu są też świetne sceny tańca, od lewej: Katarzyna Herman, Paweł Sakowicz, Marta Kurzak i Rafał Rutowicz. Jacek Domiński / Reporter
Anna Smolar jest urodzoną we Francji córką marcowych emigrantów, w jej spektaklu połączone zespoły Teatrów Polskiego i Żydowskiego odgrywają drugie pokolenie wcielające się w rodziców.

Próbujące opowiedzieć jednocześnie ich historię oraz swoje – z życia z nimi. W grupce bohaterów są dzieci wypędzonych z Polski, dzieci tych, którzy mimo nagonki zostali oraz potomkowie tych Polaków, którzy w nagonce na swoich żydowskich znajomych udział wzięli, i tych, którzy, bezsilni, żegnali żydowskich przyjaciół. Joanna Szurmiej-Rzączyńska, aktorka Żydowskiego i wnuczka Szymona Szurmieja, odgrywa scenę, w której wciela się w nią dybuk – duch – Idy Kamińskiej, założycielki Teatru Żydowskiego, który po jej emigracji przejął Szurmiej (nadał teatrowi imię pierwszej dyrektorki). Dzięki wyjazdowi Kamińskiej Rzączyńska jest aktorką Żydowskiego i gra w spektaklu o marcowej emigracji… Te piętrowe wcielenia, zapośredniczenia, metafory i tryb przypuszczający nieco osłabiają siłę opowiadanych historii.

Michał Buszewicz, Kilka obcych słów po polsku, reż. Anna Smolar, Teatr Polski w Warszawie i Teatr Żydowski w Warszawie

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Dybuki w Polskim"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną