Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Czechow á la MaBeNa

Recenzja spektaklu: „Trzy siostry”, reż. Jędrzej Piaskowski

Od lewej: Maciej Grubich (Wierszynin), Wojciech Rusin (Kułygin) i Magdalena Sztejman (Olga). Od lewej: Maciej Grubich (Wierszynin), Wojciech Rusin (Kułygin) i Magdalena Sztejman (Olga). Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Lubelskie przedstawienie historii trzech wykształconych sióstr z rosyjskiej prowincji, które marzyły o przeprowadzce do Moskwy i prawdziwym życiu, ma narratorkę.

Ubrana i zachowująca się jak konferansjerka na festiwalu pieśni żołnierskiej w Kołobrzegu wprowadza widzów w przedstawienie, zachwala tradycyjną formę inscenizacji klasycznej sztuki Antoniego Czechowa, piękne kostiumy oraz tradycyjny rosyjski samowar. Gdy sama wkracza do akcji, orientujemy się, że historia Prozorowów opowiadana jest z punktu widzenia Nataszy, przyszłej żony Andrzeja i szwagierki sióstr, prostej, wulgarnej, ale skutecznej dziewczyny, która w sztuce stopniowo przejmuje władzę nad domem i rodziną, a w inscenizacji Piaskowskiego przejęła już dawno. Spektakl Nataszy jest jak wizja Polski i świata w „Wiadomościach”: prosty i pod tezę. Panuje ład i porządek, najważniejszą wartością są dzieci, wycina się brzydkie drzewa i sadzi ładne kwiatki. Bezwolni bohaterowie nieprzesadnie protestują, może tylko Solony trochę się buntuje, reszta inteligentów odgrywa swoje, czyli gada, wygodnie na przemian się samooszukując i samobiczując.

Antoni Czechow, Trzy siostry, reż. Jędrzej Piaskowski, Teatr im. Osterwy w Lublinie

Polityka 13.2018 (3154) z dnia 27.03.2018; Afisz. Premiery; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Czechow á la MaBeNa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną