Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Złoty bębenek

Recenzja spektaklu: „Blaszany bębenek”, reż. Wojciech Kościelniak

Katarzyna Pietruska w mistrzowskiej roli Oskara. Katarzyna Pietruska w mistrzowskiej roli Oskara. Krzysztof Kaniewski / Reporter
Po wybitnej powieści i świetnym filmie pomysł, by „Blaszany bębenek” przenieść także na musicalową scenę, wydawał się dość karkołomny.

Opowieść o Oskarze, który w proteście przeciw otaczającemu światu przestaje rosnąć, mając trzy lata, ma w sobie wprawdzie ogromny potencjał, ale też bardzo łatwo zbanalizować ją i spłycić. Wyzwania stworzenia scenariusza, tekstów piosenek i reżyserii podjął się Wojciech Kościelniak i z walki z trudną materią wyszedł zwycięsko. Głównie dzięki temu, że do maksimum wykorzystał (co nie zawsze mu się udaje) swoje największe umiejętności: bezbłędnego łączenia liryki i humoru, budowania mocnych metaforycznych i symbolicznych scen, a przede wszystkim opowiadania o prawdach uniwersalnych i o ludzkiej, raz wielkiej, raz podłej, kondycji. W tym spektaklu wszystko „trybi”, ogromny (blisko 60 osób) zespół wykonawców daje z siebie wszystko, ale trzy elementy tej scenicznej machiny napędzają ją i zasługują na szczególną pochwałę. Genialna interpretacja głównej postaci Oskara (ja w tej roli pół człowieka, pół lalki widziałem Katarzynę Pietruską), budująca groteskowo-dramatyczną konwencję choreografia Eweliny Porczyk-Adamskiej oraz muzyka Mariusza Obijalskiego z wyczuciem imitująca wszelkie możliwe konwencje lat 30. i 40. XX w.

Blaszany bębenek, na podst. powieści Güntera Grassa, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Złoty bębenek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną