Teatr

Lesbijska rota

Recenzja spektaklu: „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych”, reż. Wiktor Rubin

Marię Konopnicką w spektaklu gra Agnieszka Kwietniewska. Marię Konopnicką w spektaklu gra Agnieszka Kwietniewska. Magda Hueckel / materiały prasowe
Na fali świętowania 100-lecia niepodległości duet Janiczak/Rubin wziął pod lupę autorkę „Roty” i bajek dla dzieci Marię Konopnicką.

Na fali świętowania 100-lecia niepodległości duet Janiczak/Rubin wziął pod lupę autorkę „Roty” i bajek dla dzieci Marię Konopnicką. Na tle wielkich szaf z łóżkami w środku i pod wiszącą nad sceną pluszową orło-kaczką w koronie odbywa się swoisty sąd nad Marią (Agnieszka Kwietniewska, w XIX-wiecznej sukni i modnych adidasach). Postacią zasłużoną dla dzieci i rozgrabionej ojczyzny, ale już nie dla ruchu LGBT – przez dwie ostatnie dekady życia była związana z Marią Dulębianką (Monika Roszko), którą nazywała Pietrkiem, ale po tej miłości nie pozostał ślad w żadnym wierszu czy nowelce. 

Jolanta Janiczak, O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych, reż. Wiktor Rubin, Teatr Polski w Poznaniu

Reklama

Czytaj także

Kultura

Dlaczego książki dla młodzieży już nie uczą i nie wychowują

Ukazanie się „Księgi dla starych urwisów”, książki Krzysztofa Vargi o twórczości Edmunda Niziurskiego, to dobry powód, by zapytać, dlaczego nie ma już miejsca na literacki dydaktyzm.

Mirosław Pęczak
20.04.2019
Reklama