Teatr

Spóźnione kotyliony

Recenzja spektaklu: „Fantazja polska”, reż. Andrzej Strzelecki

Od lewej: Paderewscy (Krzysztof Tyniec i Marzena Trybała) oraz Maria Sobocińska jako asystentka Mary Lee. Od lewej: Paderewscy (Krzysztof Tyniec i Marzena Trybała) oraz Maria Sobocińska jako asystentka Mary Lee. Jacek Domiński / Reporter
Różnie teatry podeszły do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Popularne były premiery okolicznościowej „Gałązki rozmarynu” czy przeglądy polskich sztuk z repertuarów. Teatr Narodowy po raz ostatni odegrał „Tango” w reż. Jerzego Jarockiego. Ale były i nowe sztuki. Dwie z nich interpretują obchody w sposób przewrotny. W wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego Cezary Tomaszewski, łącząc „Cierpienia młodego Wertera” z kryminałem „I nie było już nikogo” Agathy Christie oraz przebojami miłosnymi z różnych epok, opowiada o miłości. Nie patriotycznej, tylko romantycznej, ale również poddanej konwencjom i kodom, i także zbierającej krwawe żniwo. Zaś w warszawskim Ateneum Wojtyszko i Strzelecki fantazjują na temat lobbingu Ignacego Paderewskiego (Krzysztof Tyniec w stosownej peruce) oraz jego rodziny i „dworu” w „sprawie polskiej” u amerykańskiego prezydenta Wilsona. Kluczowa okazuje się tu receptura odmładzającego kremu do twarzy, zdradzona Edith Wilson w zamian za poparcie polskiej niepodległości przez Helenę Paderewską. Między dyskutującymi i popijającymi paniami przechadzają się dwie kury Paderewskich – Skłodowska i Konopnicka, swoje tragedie i komedie przeżywa francusko-amerykańska para sekretarzy. A na koniec z hymnem o wolności wystąpi czarnoskóra pokojówka. Ale kto wie, czy bardziej absurdalnie nie było jednak na widowni, oglądającej premierowy spektakl w rozdanych przez obsługę teatru biało-czerwonych kotylionach, tydzień po obchodach 100-lecia.

Maciej Wojtyszko, Fantazja polska, reż. Andrzej Strzelecki, Teatr Ateneum w Warszawie

Polityka 48.2018 (3188) z dnia 27.11.2018; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Spóźnione kotyliony"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną