Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Polak, katolik, mizogin

Recenzja spektaklu: „Diabły”, reż. Agnieszka Błońska

„Diabły”, reż. Agnieszka Błońska „Diabły”, reż. Agnieszka Błońska Bartosz Krupa / EAST NEWS
Dzieje się dużo i raz jest bardziej ciekawie, raz mniej, a wszystko kończy wspaniała, pełna empatii lekcja... wychowania seksualnego.

Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu...” – pisał św. Tomasz z Akwinu. Spektakl Wichowskiej i Błońskiej o dwóch tysiącach lat katolickiej mizoginii i seksizmu brawurowo opowiada i na nie odpowiada. Przedstawienie, wzorem słynnej „Klątwy”, przy której pracowała Wichowska, składa się z oddzielnych scenek, z tytułem lub dedykacją (np. dla arcybiskupa Marka Jędraszewskiego), sześć aktorek i jeden aktor rozgrywa je na cienkiej granicy między rolą a prywatną wypowiedzią. W jednej Natalia Łągiewczyk odtwarza filmowe – napisane i wyreżyserowane przez mężczyzn – sceny opętań kobiet przez demony. Przywołuje makabryczne opisy kościelnych egzorcyzmów, przypominających gwałt i znęcanie się, by na końcu opowiedzieć o sobie – aktorce i kobiecie z krwi, kości, myśli i uczuć. W innej doprowadzają do absurdu najgorsze lęki Polaka-katolika-patrioty w wersji konserwatywnej, gdy Oksana Czerkaszyna z wibratorami w dłoniach i zdjęciem Bandery naklejonym w najbardziej intymnym miejscu straszy widzów nową rzezią wołyńską. Dzieje się dużo i raz jest bardziej ciekawie, raz mniej, a wszystko kończy wspaniała, pełna empatii lekcja... wychowania seksualnego. Ze slajdami przedstawiającymi kobiecą anatomię, wskaźnikiem, którym wskazuje się kolejne organy i ich funkcje. Oraz z odwołaniem do świetnej strony omgyes.com (serdecznie polecamy!). Zamiast egzorcyzmów – wiedza i empatia.

Diabły, inspirowane „Matką Joanną od Aniołów” Jarosława Iwaszkiewicza, dramaturgia Joanna Wichowska, reż. Agnieszka Błońska, Teatr Powszechny w Warszawie

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Polak, katolik, mizogin"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną