Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?
Wojna poddusiła parlamentarną opozycję – przynajmniej na początku, gdy działał efekt flagi, a komentatorzy alergicznie reagowali na krytykę władzy. Na pierwszy plan wysunęli się samorządowcy, bo to na ich barkach spoczął trud opieki nad uchodźcami. Tym sposobem Rafał Trzaskowski wszedł w paradę Donaldowi Tuskowi.
Papież Franciszek wprowadził pół świata w osłupienie swoimi komentarzami na temat wojny w Ukrainie. Kręci, lawiruje i nie chce wprost nazwać najeźdźców – najeźdźcami, a ofiar – ofiarami agresora. Trudno też pojąć, czemu Franciszek chce jechać do Moskwy, do której i tak go nie zapraszają, i rozmawiać z Putinem. Bo tylko on ma klucze do bram pokoju?
Prof. Michał Kosiński o tym, co i jak komputerowe algorytmy mogą odczytać z dowolnego zdjęcia portretowego.
Niezależnie od tego, czy Johnny Depp wygra proces o zniesławienie wytoczony swojej byłej żonie Amber Heard, ich sądowy spór zmieni postrzeganie przemocy w związkach.
Rozmowa z dr. hab. Marcinem Rzeszutkiem, psychologiem, o tym, jak żyć i pracować mimo stresów związanych z covidem oraz wojną.
Oto opowieść o tym, jak Niemcy i Polacy zbudowali sobie nad Odrą wspólną ojczyznę: Słubfurt.
Turcja ze swoją upadającą walutą i szalejącą inflacją stoi u bram gigantycznego kryzysu. Recep Tayyip Erdoğan, który jest ojcem tureckiego sukcesu gospodarczego, może się okazać jego grabarzem.
Polscy imigranci w rozwijającym się Chicago byli na samym dnie wielonarodowego tygla.
Jeszcze rok temu mało kto o nim słyszał. Dziś oświetla go aureola czołowego stratega PiS oraz jednego z głównych intelektualistów Nowogrodzkiej i okolic. Skąd wzięła się nagła kariera prof. Waldemara Parucha?
Parada w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa od zawsze miała być manifestacją potęgi militarnej i politycznej. Corocznym odświeżeniem pamięci wielkiej wojny ojczyźnianej – mitu założycielskiego powojennego imperium rosyjskiego. W tym roku nabiera szczególnego znaczenia. Czy 9 maja Putin ogłosi zwycięstwo nad Ukrainą i zamknie „specjalną operację wojskową”? Czy przeciwnie, wypowie wojnę światu?
Marcin Meller nadal nie chce zrozumieć, na czym polegała krytyka symetryzmu. Wciąż powiela schematy myślowe stwarzające symetrystom pozorne alibi.
Im więcej obrazków z wojny w Ukrainie, tym więcej chętnych do posiadania broni. Zapał studzą procedury, a później ceny.