Recenzja wystawy: "Fotografia"

Ciała z kolekcji
Wysoki poziom artystyczny ekspozycji i niebanalność przesłań gwarantują nazwiska twórców, których prace są pokazywane: Edward Hartwig, Zbigniew Dłubak, Józef Robakowski, Natalia LL, Tadeusz Rolke, Łódź Kaliska i wielu innych.
„Triumf geniusza destrukcji”, fotografia przedstawiająca performans Łodzi Kaliskiej
CSW/materiały prasowe

„Triumf geniusza destrukcji”, fotografia przedstawiająca performans Łodzi Kaliskiej

W dobie aparatu cyfrowego fotografia stała się najbardziej demokratycznym środkiem artystycznego wyrazu na świecie. I choć pstrykać każdy może (bez umiaru), to dziedzina nic nie traci ze swej rangi ważnego elementu współczesnej sztuki, podobnie jak nie słabnie zainteresowanie publiczności. Nie dziwi więc fakt, że CSW Zamek Ujazdowski, które posiada spore – jak na polskie standardy – zbiory współczesnej fotografii, postanowiło ich część wystawić latem w swej siedzibie, kontynuując dobry obyczaj regularnego sięgania do własnych magazynów i ujawniania ich zawartości widzom.

Z mnogości wątków wybrano jeden, trzeba przyznać, że zawsze będący dobrym patentem na sukces: ludzkie ciało. Ale amatorów sensualnych wrażeń przestrzegam: CSW to nie muzeum erotyki, a cielesność widziana oczyma artystów różne ma oblicza, przy czym najrzadziej to kojarzące się z pożądaniem. Mamy więc na wystawie pełną gamę twórczych pomysłów: patrzenia na ciało w kontekście społeczno-kulturowym, gry z konwencjami, problematyki genderowej, obiektu służącego konceptualnemu eksperymentowaniu, łączenia cielesności z duchowością, a nawet czystej estetyki. Zaś wysoki poziom artystyczny ekspozycji i niebanalność przesłań gwarantują nazwiska twórców, których prace są pokazywane: Edward Hartwig, Zbigniew Dłubak, Józef Robakowski, Natalia LL, Tadeusz Rolke, Łódź Kaliska i wielu innych.

Fotografia, fragment kolekcji CSW, Zamek Ujazdowski w Warszawie, wystawa czynna do 2 września

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną