Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Między Polską a Nowym Jorkiem

Recenzja wystawy: "Fotofestiwal, The New York Times Magazine Photographs Tearsheets"

Sebastiao Salgado, Amazonas images. Sebastiao Salgado, Amazonas images. Sebastiao Salgado/Amazonas Images / materiały prasowe
Retrospektywa blisko trzech dekad aktywności zawodowej Wojciecha Wieteski.

O tym, że zdrowa konkurencja dobrze służy sprawie, możemy się przekonać, obserwując rywalizację festiwali fotografii w Krakowie i w Łodzi. W połowie maja zaczęto pod Wawelem, teraz do kontrataku ruszył rywal. Efektownie. Program liczy sobie kilka wystaw głównych i całe mnóstwo towarzyszących, a każdy, kto ceni fotografię, znajdzie tu coś dla siebie. Chciałbym polecić przede wszystkim dwie ekspozycje. Pierwsza przyjechała z USA i jest skromnym (zważywszy na bogactwo archiwów) wyborem tego, co w minionych dziesięcioleciach zamieszczało na swych łamach słynne nowojorskie pismo „The New York Times”. Fantastyczne zdjęcia mody, portrety czy zdjęcia reportażowe. A jakie nazwiska! Nan Goldin, Annie Leibovitz, Sebastião Salgado, Andreas Serrano i wielu innych arcymistrzów obiektywu. Doskonała lekcja najlepszych wzorów fotografii prasowej.

Druga wystawa to retrospektywa blisko trzech dekad aktywności zawodowej Wojciecha Wieteski. Trzy dekady uważnego obserwowania przemian zachodzących w kraju, choć z perspektywy outsidera, który naciska spust migawki wtedy, gdy uzna to za subiektywnie ciekawe. Jest w tych zdjęciach przenikliwość, humor, wrażliwość na ludzi, miejsca, obyczaje. Ale przede wszystkim jest pewien osobliwy rodzaj liryki w opowiadaniu o świecie poprzez detal, szczegół, drobny fragment.

Szczegóły: www.fotofestiwal.com

 

Fotofestiwal, The New York Times Magazine Photographs Tearsheets, Centrum Off Piotrkowska, Wojciech Wieteska, Jestem z Polski, Atlas Sztuki, Łódź, do 21 czerwca

Polityka 24.2013 (2911) z dnia 11.06.2013; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Między Polską a Nowym Jorkiem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną