Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Miejsce dla naiwnych

Recenzja wystawy: „Art Naif Festiwal”

materiały prasowe
Szyb Wilson sam w sobie jest miejscem trochę magicznym, a naiwna sztuka to dobry kontrapunkt wobec konceptualizmu i innych wynalazków współczesnych profesjonalistów od sztuk wizualnych.

Wprawdzie Nikifor, czyli najsłynniejszy polski twórca naiwny, mieszkał w Krynicy, ale za to na Śląsku działała przez długie lata ich cała ciekawa formacja zwana Grupą Janowską (z najbardziej znanym Teofilem Ociepką). W sumie więc nie dziwi, że to w Katowicach wymyślono jedyne w swoim rodzaju coroczne święto „prymitywów” z całego świata. W tym roku zjechały prace artystów z 34 krajów, w tym tak dla nas egzotycznych, jak Kambodża czy Nikaragua. Ale nie o frekwencyjne rekordy tu chodzi, tylko o niewątpliwy urok i bezpretensjonalność tego organizowanego już po raz siódmy festiwalu. O sztukę, która zapewne nigdy nie zawiśnie w Tate Gallery czy w Luwrze, ale ma w sobie coś, czego w dzisiejszych czasach coraz trudniej doświadczyć: osobistą pasję, brak kalkulacji, autentyczne emocje.

Jak co roku, tak i teraz impreza ma motyw przewodni; tym razem są to Bałkany, a przede wszystkim sztuka naiwna z Serbii i Chorwacji z jej największą specjalizacją – malarstwem na szkle. A poza główną wystawą kilka dodatkowych (m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach i w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu) oraz mnóstwo imprez towarzyszących, które w dużym stopniu wpływają na ogólny klimat przedsięwzięcia. To seanse filmowe, koncerty, warsztaty gry na ludowych instrumentach i plenerowy Art Jarmark (13 lipca). Szyb Wilson sam w sobie jest miejscem trochę magicznym, a naiwna sztuka to dobry kontrapunkt wobec konceptualizmu i innych wynalazków współczesnych profesjonalistów od sztuk wizualnych.

 

Art Naif Festiwal, Galeria Szyb Wilson, Katowice, do 14 sierpnia

Polityka 26.2014 (2964) z dnia 24.06.2014; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Miejsce dla naiwnych"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną