Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Sztuka pod napięciem

Recenzja wystawy: „Od Malewicza do Strzemińskiego”

Katarzyna Kobro, Kompozycja przestrzenna 7 Katarzyna Kobro, Kompozycja przestrzenna 7 Anna Zagrodzka / materiały prasowe
Rok Awangardy rozhulał się na dobre.

Po wielkich prezentacjach w Muzeach Narodowych Warszawy i Krakowa oraz Muzeum Sztuki w Łodzi przyszedł czas na skromniejszą, ale interesującą – w Radomiu. Ciekawą przede wszystkim z tego powodu, że pokazano liczne dzieła sztuki pochodzące z prywatnych kolekcji. W tym wiele takich, które nigdy wcześniej nie były publicznie prezentowane. Przywołany w tytule wielki rosyjski twórca obecny jest raczej symbolicznie, dwiema pracami. Ale już panorama polskiej awangardy jest dużo szersza, z doskonałym zestawem przedwojennej grafiki (Hulewicz, Schuster-Kubicka, Żarnowerówna, Hrynkowski) i interesującą reprezentacją powojennych poszukiwań w malarstwie i rzeźbie (Urbanowicz, Bogusz, Gierowski). Kuratorzy wystawy przyjęli bowiem zasadę, by widz mógł odbyć przyspieszoną wędrówkę po polskiej sztuce XX w., śledząc, jak rozwijały się i ewoluowały idee Katarzyny Kobro czy Władysława Strzemińskiego od ich czasów do dziś.

Wszelako jest jeden aspekt wystawy, który nie wszystkim musi się podobać. Otóż część eksponatów, w sumie z grupy tych najciekawszych (np. większość form przestrzennych, kompozycje na szkle Strzemińskiego i Kobro), to współczesne rekonstrukcje i repliki. Z poznawczego punktu widzenia doskonale spełniają swoją funkcję, wypełniają istotną lukę, wydobywają prace z niepamięci. I zapewne dla większości zwiedzających nie będzie stanowiło to problemu. Jednak widz ceniący klasyczne reguły wystawowe może poczuć się w najlepszym razie zawiedziony, a może i oszukany, że zamiast oryginałów otrzymuje, choćby najdoskonalsze, ale jednak kopie.

Od Malewicza do Strzemińskiego, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Radom, wystawa czynna do 29 października

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka pod napięciem"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną