Odrobina śmiechu, groteski, ironii, a wszystko to w oparach lekkiegoabsurdu. Tego można się doszukać w projekcie zorganizowanego przez„lokal_30” festiwalu Kabaret Voltaire.
Zorganizowany przez „lokal_30” festiwal Kabaret Voltaire, odbywać się będzie w Warszawie pomiędzy 12 marca a 13 kwietnia. Nazwa przedsięwzięcia w sposób bezpośredni nawiązuje do słynnego miejsca spotkań twórców ruchu dadaistycznego (Zurych 1916–1926). Dzisiejsi – jak sami się określają – postdadaiści nawiązują do ówczesnych idei, ale przenoszą je we współczesne czasy. A zatem Bitnik Media Collectiva poprowadzi warsztaty, na których edukować będzie, jak za pomocą prostych środków zbudować piracką stację telewizyjną. Współtwórca odrodzonego Kabaret Voltaire Adrian Notz opowie o współczesnym ruchu postdadaistycznym, zaś Rainer Ganahl z Nowego Jorku wraz z grupą performerów poprowadzi dość oryginalne seminaria zatytułowane „Czytanie Lenina”.
Stworzony także zostanie „News Room Warszawa” – wielowymiarowy, multimedialny projekt, łączący dadaizm z bieżącymi wydarzeniami politycznymi. Nowych dadaistów spotkać będzie można w Centrum Sztuki Współczesnej, „lokalu_30”, Salonie Krytyki Politycznej, ale też w dość nieoczekiwanych miejscach, jak budynek giełdy czy Pałac Kultury i Nauki. Organizatorzy bardzo liczą na masowy udział – głównie młodej publiczności. I, znając nasze narodowe oswojenie z groteską, nie powinni się rozczarować.
Piotr Sarzyński
Z wykształcenia socjolog. W „Polityce” od 1986 r. Zajmuje się problematyką kulturalną, a szczególnie popularyzacją sztuki, architekturą i designem. W latach 1988–96 współautor i prowadzący liczne programy w TVP (m.in. „Studio Otwarte”, „Kawa czy herbata?”). Autor pięciu książek, m.in. „Przewodnika po rynku malarstwa” i „Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko”.